Muzyka jest jedną z tych rzeczy, które towarzyszą nam jeszcze przed narodzinami. Bicie serca matki, brzmienie jej oddechu, szum wód płodowych – to skład pierwszej orkiestry naszego życia.
Dlaczego muzyka jest tak ważna? Dlaczego jest jedną z pierwszych rzeczy odczuwanych przez człowieka?
Muzyka stymuluje nasz rozwój. Pobudza współpracę obu półkul mózgowych, rozwija koordynację ruchową i procesy myślowe, pobudza naszą wyobraźnię. Mogłabym wymieniać jeszcze długo: uczy panować nad emocjami, rozwija umiejętność koncentracji i wyostrza wrażliwość. Ale najważniejsze są właściwie dwie rzeczy: muzyka stymuluje nasz mózg i odbieramy ją intuicyjnie.
Jak więc bawić się z dzieckiem dźwiękami? Jak wspierać jego muzyczny rozwój?
Nie powinniście mieć problemu z zakupem muzyki i słuchowisk dla dzieci. Ale z własnego doświadczenia wiemy, że nie trzeba dziecku włączać muzyki dziecięcej. Im szybciej pozna Wasz gust muzyczny, tym mniejsze szanse na konflikt brzmień w przyszłości.
Jeśli dziecko jest oswojone z piosenkami, spróbujcie pobawić się dźwiękami. Muzykę głośną zestawcie z delikatną, dźwięki relaksacyjne z energetycznymi, niskie tony z wysokimi. Kontrasty dobrze wpływają na świadomość brzmień (i na pracę mózgu).
Nacieszyliście się już różnorodnością wrażeń słuchowych? Czas na ciszę. Nie bombardujcie dziecka i siebie nadmiarem bodźców. Wszyscy potrzebujecie chwili spokoju, by się zregenerować.
A gdy odpoczniecie, spróbujcie zainspirować dziecko do tworzenia dźwięków. Jeżeli dziecko jest bardzo małe, pomoże mu odpowiednia książeczką sensoryczna. Na rynku jest ich dużo.
A możecie spróbujecie sami z dzieckiem stworzyć taką książeczkę? Potrzebujecie tylko kawałka grubej tektury, kilku dużych guzików, mocnego kleju i zapału. Tekturę (format A5) złóżcie na pół. Wewnątrz przyklejcie guziki tak, by guziki obijały się o siebie, gdy dziecko będzie składać książeczkę. Spróbujcie! Mała rzecz, a cieszy. Sprawdziliśmy na sobie.
Jeśli macie starsze dziecko, wybór wydaje się prostszy. Dziecko ma ulubioną bajkę? Polecamy instrument licencyjny z postaciami z bajek. Dziecko jest spokojne, wrażliwe, nie lubi się rozpraszać? Poszukajcie czegoś z naturalnych materiałów.
Najważniejsze jest jednak to, aby kontakt z muzyką po prostu sprawiał Wam radość.
PRZEŚLIJ KOMENTARZ