Zapis w prawie, który może narazić Ciebie i Twoje dziecko na niebezpieczeństwo. - wpokoiku.pl
Blog > Moda > Mama

Moda

Zapis w prawie, który może narazić Ciebie i Twoje dziecko na niebezpieczeństwo.

W obecnych czasach kobieta w ciąży nie siedzi w domu, w większości przypadków jesteśmy aktywne do samego rozwiązania. Jeśli zdrowie i samopoczucie wam dopisuje, to warto spędzić ten czas we dwoje z partnerem, na fajnych wakacjach gdzie odpoczniecie
i naładujecie baterie. Najważniejsze by spędzić je bezpiecznie!

Bardzo często widzę kobiety w zaawansowanej ciąży, które planują lot samolotem lub nawet prowadzą auto – sama prowadziłam samochód do 9 miesiąca. Cały czas gdzieś podróżujemy
i nie ma tu znaczenia czy są to krótkie czy długie trasy – będąc w ciąży jesteśmy odpowiedzialne nie tylko za siebie, lecz również za maleństwo, które nosimy pod sercem.
Bardzo duży procent kobiet w ciąży, jeździ bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i narażają się tym na wielkie niebezpieczeństwo.

Tutaj pojawia się wielkie zdziwienie – bo przepisy w polskim prawie drogowym zwalniają kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów! Ciekawe czym kierowali się ustalając taki zapis? Prawdopodobnie przypadkami z przed kilkudziesięciu lat, gdzie pas samochodowy mógł uszkodzić dziecko podczas wypadku. Jasne, że mógł i nadal może jeśli będzie źle zapięty i jeśli będzie przechodził po brzuchu ciążowym, a nie pod nim.

Ale co właściwie nam grozi, gdy będąc w ciąży nie zapniemy pasów? W zasadzie to samo, co grozi nam gdy nie jesteśmy w ciąży. Gdy nie wystarczająco chronimy swoje ciało przed skutkami wypadku m.in. brak zapiętych pasów, doznamy rozległych urazów wewnętrznych i zewnętrznych, więc i dziecko będzie miało o wiele mniej szans na przeżycie.

Poniżej znajduje się stymulacja komputerowa z zachowania ciała ciężarnej kobiety podczas zderzenia z kierownicą podczas wypadku kiedy kobieta nie ma zapiętych pasów.
https://www.youtube.com/watch?v=PuNVKW7tADU&feature=youtu.be

Często padają pytania „No, ale jak mam zapiąć w końcu ten pas?”
Jest kilka ważnych wskazówek, by pas chronił nas i nasze dziecko, a nie zagrażał.
1. Pas biodrowy powinien być zapięty pod brzuchem – nigdy nie powinien przechodzić
po brzuchu
2. Pas barkowy powinien przechodzić przez środek ramienia i między piersiami tak, aby omijał brzuch.
3. Jeśli prowadzimy auto, to odległość brzucha od kierownicy powinna wynosić 20-25 cm.
Jest to punkt najbardziej wrażliwy, ponieważ podczas wypadku kierownica lub wybuchająca poduszka powietrzna może uderzyć w brzuch.
4. Ustawiamy fotel samochodowy tak, by całe plecy przylegały do oparcia.
5. Regulujemy wysokość pasa barkowego na słupku.

Rozwiązaniem mogą być również adaptery do pasów dla kobiet w ciąży, które poprawiają przebieg pasa samochodowego tak, by schodził pod brzuch, a nie co chwilę nasuwał się
na niego.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Sali, która jest ambasadorką kampanii społecznej „Zapnij pasy”.
Po bezpieczne adaptery do pasów wejdź do sklepu internetowego.


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dla mamy
Jesteś w ciąży i chciałabyś znaleźć poduszkę, dzięki której wypoczniesz? A może Twoje maleństwo jest już na świecie i chcesz je wygodnie karmić? Z pomocą przychodzą wyjątkowe poduszki. Ich kształty dopasują się do Twojego ciała i pozwolą na relaks lub komfortowe karmienie maluszka. Sprawdź co powinnaś wiedzieć zanim zdecydujesz się na poduszkę :) Najpopularniejszy kształt poduszki to literka C. Jest przeznaczona dla pań, które mają maksymalnie 165 cm wzrostu. Dla młodych i przyszłych mam, które są wyższe, powstały poduszki w kształcie cyfry 7. Mogą z nich korzystać również niższe kobiety (jeśli nie lubią być mocno otulone). Dzięki tej poduszce łatwiej będzie Ci zmienić pozycję podczas snu. Kształty C oraz 7 najlepiej nadają się do karmienia po porodzie, ponieważ można się nimi owinąć oraz mieć podparcie pod plecy i łokcie. 
WIĘCEJ
Dla mamy
Jest taki dzień w roku, kiedy możemy spełnić marzenia swoje oraz bliskich. Tym razem, ten magiczny czas wydarzy się 16 grudnia w warszawskiej Arenie Ursynów. To niezła gratka dla wszystkich mam, które szukają prezentów dla maluszków i dla najbliższych osób. Co ciekawego zdarzy się na Targach Mamaville? Wasze dzieci będą miały okazję zapozować do świątecznego, pamiątkowego zdjęcia. Zaopatrzycie się w fantastyczne upominki u najlepszych wystawców i projektantów. Wszystko w temacie ciąży, macierzyństwa i parentingu.
WIĘCEJ
Ciąża
Kochasz zakupy? Jeśli tak jak ja, na widok krzyczących bannerów z napisem „Sale!” sama masz ochotę krzyczeć z radości – witaj w klubie!
WIĘCEJ
Dla mamy
Dzieci rosną jak na drożdżach, prawda? Nie zdążymy się obejrzeć, a z małej i kruchej istotki wyrasta młody człowiek, który jest ciekawy świata, zadaje dużo pytań i potrzebuje nowych bodźców do prawidłowego rozwoju. Jeśli tak jak ja, uważasz, że najważniejsze momenty w życiu Twojego dziecka są warte upamiętnienia, razem ze mną zobacz co możesz zrobić, aby zatrzymać najlepsze chwile : )
WIĘCEJ
Książki
Wiesz, że pierwsze bajki i baśnie były pisane dla dorosłych? Tak naprawdę ciężko jest cofnąć się do dnia, w którym powstała pierwsza książka napisana stricte dla dzieci. Często bywało tak, że książki przeznaczone dla dorosłych były skracane i profilowane pod kątem maluchów, a więc uwydatniano w nich treści wychowawcze. Na pewno znasz Juliusza Verne’a i słynne „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. To jedna z tych książek, która była dedykowana dorosłym, ale ze względu na swoją atrakcyjną, podróżniczą treść – została pokochana również przez młodszych czytelników.
WIĘCEJ
W domu
Najlepsze zabawy to takie, które nie nudzą ani dzieci, ani dorosłych. Polecamy jedną z zabaw sprawdzonych na sobie. 1. DO ZABAWY PRZYDADZĄ SIĘ: - kilka jednakowych (najlepiej jasnych ) butelek; - barwniki spożywcze w różnych kolorach, - łyżeczka, - woda, - tyle kwiatków, ile jest butelek, - dobry humor 
WIĘCEJ
Dziecko
Co robimy na spacerze z dziećmi? Relaksujemy się, bawimy i przede wszystkim – celebrujemy wspólnie spędzany czas. Dzisiaj mam dla Was 7 produktów MUST HAVE, które w różny sposób urozmaicą Wam wspólne wyjście na spacer : )
WIĘCEJ
Dziecko
Na zakupach najlepsze są zniżki! Dziś mam dla Was aż 12 cudownych produktów dla Waszych smyków, a na każdy z nich bez wahania wykorzystajcie kod rabatowy! To jak? Jesteście gotowe? Zaszalejcie na zakupach z rabatami :) 
WIĘCEJ