Zwykłe klocki - czy nauczą Twoje dziecko kreatywności? - wpokoiku.pl

RAZEM

Zwykłe klocki - czy nauczą Twoje dziecko kreatywności?

Trend na „zabawki edukacyjne” jest w obecnych czasach tak potężny, że wielu producentów akcesoriów dla dzieci nazywa swoje wyroby edukacyjnymi tylko dla podbicia sprzedaży. Oznacza to, że nie wszystkie zabawki reklamowane jako kreatywne i wspomagające rozwój – rzeczywiście takie są. Z moich obserwacji wynika, że najczęściej to klocki „starają się” podbić Wasze serca swoimi walorami edukacyjnymi. Czy faktycznie mogą się nimi pochwalić?Im prościej, tym lepiej

Dlaczego prostota jest wskazana? Bo rozwija wyobraźnię. Klocki, które zostały stworzone na podstawie wizji producenta, Wasze dzieci ułożą tylko na jeden, może dwa sposoby. Im bardziej skomplikowana i konkretna konstrukcja, tym mniej miejsca zostaje na dziecięcą inwencję twórczą. Co innego w sytuacji, gdy Wasze maluchy mogą z tych samych klocków zbudować wieżę, domek, samochód czy zamek. Zawsze wybierajcie inspirujące zabawki.

Im bardziej skomplikowana i konkretna konstrukcja, tym mniej miejsca zostaje na dziecięcą inwencję twórczą.Jakie są zalety zabawy klockami?

A jest ich sporo. Możecie liczyć na to, że wspomogą Wasze dzieci w zdolnościach manualnych. Utrzymanie niewielkich elementów w małych rączkach to wcale nie taka łatwa sprawa. Dzięki zabawie, maluchy lepiej poradzą sobie z nauką pisania. Klocki ćwiczą koncentrację,  wspomagają logiczne myślenie, uczą przewidywania skutków swoich działań. Dodatkowo, Wasze smyki poczują swoją moc sprawczą za każdym razem, gdy ich budowla będzie gotowa i kompletna. Wspieranie dumy i pewności siebie jest ważne dla każdego dziecka.Zabawa w większym gronie

Klockami można się dzielić. Wspólnie budować strategię budowy nowej konstrukcji. Podpatrywać w jaki sposób swoją wieżę układa kolega. Czerpać pomysły od innych i inspirować swoją wyobraźnią. Zabawa klockami uczy dzieci kontaktu, współpracy, empatii. A Wy, drodzy rodzice, też przecież możecie w tym uczestniczyć. Czas spędzony wspólnie z dzieckiem otwiera je, skłania do rozmów i buduje zaufanie. Same plusy.

 

Klocki to dobry pomysł na zabawkę dla dziecka. Zwracajcie uwagę, by były dostosowane do wieku Waszych maluchów i aby swoją konstrukcją pozwalały im się rozwijać.

Jeśli zainteresował Was temat nauki podczas zabawy i chcecie poznać inne możliwości na wsparcie edukacji Waszych dzieci, zajrzyjcie jeszcze tutaj:

Kolorowa geografia, czyli jak pomóc dziecku w nauce?


Udostępnij

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dziecko
Koleżanka mi powiedziała... Zawsze pamiętajmy aby nie kierować się tym co mają inne dzieci, wybór innej mamy może nie być najlepszą opcją dla Naszego dziecka. Czapka musi być odpowiednio dopasowana, ale nie za ciasna. Najlepiej dobiera się czapki, w których rozmiar jest cm obwodu główki dziecka, gdyż rozmiary wiekowe rzadko kiedy pasują na dzieci pomimo tego samego wieku. Stacjonarnie czy online? Mając dostęp do sklepu stacjonarnego najlepiej przymierzyć czapkę na główce dziecka, wtedy mamy pewność, że poprawnie ją dobraliśmy. Jeśli jednak zamawiamy czapkę poprzez sklep internetowy sprawdźmy wymiary czapki. Jeśli producent ich nie podał na pewno nie bójmy się o nie zapytać. Wygoda na pierwszym miejscu Pamiętajmy, aby przede wszystkim wybierać czapki, które nie sprawiają uczucia dyskomfortu dla dziecka. Zwracajmy uwagę na to czy czapka nie ma szwów na uszach, chropowatych aplikacji czy też materiał jest niemiły w dotyku. Najważniejsza jest wygoda, funkcjonalność i wygląd.
WIĘCEJ
Książki
Twoje dziecko, niezależnie od wieku, ma swoje zainteresowania. Może być młodym mistrzem matematyki, kopać piłkę jak Lewandowski albo wygrywać z dziadkiem w warcaby. A co z innymi umiejętnościami, których wymaga się od niego w szkole? Nie możesz domagać się, by Twój maluch był wybitny we wszystkich przedmiotach, ale jest sposób, by go nimi zainteresować.
WIĘCEJ
Dziecko
Balet – kiedy zacząć? Nauka w państwowej szkole baletowej rozpoczyna się od 4 klasy podstawowej. Natomiast obecnie istnieją prywatne szkoły, które w swojej ofercie posiadają już zajęcia dla 3 latków. Nie można tu jednak mówić o nauce techniki. Są to bardziej zabawy ogólnokształcące z towarzyszącą muzyką klasyczną. Optymalnym, a zarazem najlepszym wiekiem do rozpoczęcia nauki baletu jest 6 – 8 lat, gdzie już u dziecka zaczyna się pojawiać świadomość ciała, ciekawość i zainteresowanie, zaczyna również rozumieć dlaczego niektóre ćwiczenia bolą i wymagają poświęcenia. Ćwiczenia – ile czasu na nie poświęcać? Jeśli chcemy by dziecko nabrało prawidłowej postawy ciała, było lekko rozciągnięte i potrafiło z wdziękiem się poruszać to zajęcia min. 2x w tygodniu po 1 godzinie wystarczą. Natomiast należy pamiętać, że balet to bardzo wymagająca technika. Jeśli chcemy, by dziecko osiągnęło poziom zawodowy w tej dyscyplinie, to samych lekcji baletu nie powinno być miej niż 3-4 razy w tygodniu po 2 godzinny i oprócz tego, trzeba pamiętać o codziennym rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni przez co najmniej 30 minut.
WIĘCEJ
W domu
Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój psychiczny dziecka. Pobudza współpracę obu półkul mózgowych, rozwija koordynację ruchową, uczy panować nad emocjami. A przede wszystkim dzieci lubią muzykę. Intuicyjnie wiedzą, co jest dla nich dobre. Warto więc oswajać dziecko z muzyką od najmłodszych lat. Specjalnie dla was wybrałam najlepsze ciekawe zabawki muzyczne. Udanej zabawy! A oto topowa 10 :)
WIĘCEJ
W domu
Pamiętacie swój pierwszy dzień w szkole? Jakie uczucia Wam towarzyszyły? Jeśli wynieśliście z domu strach przed nauką i karą – najprawdopodobniej towarzyszył Wam strach. Jeżeli jednak Wasi rodzice potrafili przekazać Wam wiedzę w przystępny i zabawny sposób, zapewne zapamiętaliście szkolny czas jako jeden z najpiękniejszych w życiu. Te dobre doświadczenia warto przelać na ukochane maluszki. Przed zaprowadzeniem brzdąca do szkoły, warto się w nią… pobawić. Kupcie blok rysunkowy, kredki, farby i zeszyty. Możecie ćwiczyć pisanie literek, rysowanie szlaczków i malowanie obrazków. Drodzy rodzice, jeśli przez jakiś czas poudajecie nauczycieli, przyzwyczaicie Wasze dzieci do tego, że w szkole będą poddawane ocenie i czasami zdarzy się, że wykonane przez nie zadania będą wymagały poprawy. Nie bądźcie surowi, ale pomagajcie naprawić każdy błąd i tłumaczcie dlaczego jest to ważne.
WIĘCEJ
Meble
Dziecięcy pokój to takie magiczne miejsce, w którym podejmowane są ważne, życiowe decyzje. Na przykład czy na śniadanie warto zjeść płatki z mlekiem i miodem, czy jednak kaszkę z malinami. Mieszkańcy pokoików muszą też radzić sobie z takimi trudnymi dylematami jak wybór pomiędzy skarpetkami w biedronki, a takimi w rude liski. Sami powiedzcie, że nawet Wy mielibyście problem. Dlatego my, rodzice, staramy się tak organizować przestrzeń dzieciom, by inspirowała je, była bezpieczna i pozwalała na oddanie się zarówno tym ważkim rozmyślaniom, jak i zabawie. Przygotowałam dla Was zestawienie najciekawszych produktów, które warto zaprosić do dziecięcego pokoju. //
WIĘCEJ
W domu
Dobrze wiem, jak ważna jest edukacja w życiu dziecka, ale zdaje sobie również sprawę, że w życiu smyka potrzebna jest również zabawa. A może byśmy to połączyli? I zamiast zwykłych zabawek pod choinkę, podarujmy dzieciom zabawki edukacyjne :) Zjedźcie trochę niżej i sprawdźcie co dla Was przygotowałam ;)
WIĘCEJ
W domu
Urządzanie dziecięcego pokoju to jednocześnie frajda i kłopot. Bo chcielibyście, żeby to było najpiękniejsze miejsce na Ziemi, ale musicie również pamiętać o funkcjonalności i bezpieczeństwie. Dzisiaj podpowiem Wam, które meble i dekoracje warto zaprosić do dziecięcego świata. Skupię się na tych wykonanych z drewna, bo warto poświęcić im więcej czasu.
WIĘCEJ