3 – Trzeci tydzień ciąży – co musisz wiedzieć
Trzeci tydzień ciąży to czas, w którym Twoje ciało kontynuuje przygotowania i zaczyna się zmieniać.
Z tego artykułu dowiesz się:
– jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
– co się dzieje z zarodkiem?
– jakie badania w trzecim tygodniu ciąży?
– jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka w 3 tygodniu ciąży?
Zmiany i objawy
Trzeci tydzień ciąży to czas, kiedy twój organizm zaczyna przystosowywać się do rozwijającego się płodu. Zmiany hormonalne i fizyczne, które zachodzą w tym czasie, mogą powodować niektóre objawy ciąży, takie jak: lekkie krwawienia, uczucie zmęczenia, bóle brzucha i wrażliwość piersi. Jest to jednak naturalny proces, który prowadzi do narodzin zdrowego dziecka.
A co się dzieje z zarodkiem?
Podczas trzeciego tygodnia ciąży blastocysta, czyli zygoty, przemieszcza się z jajowodu do macicy, gdzie następuje implantacja w błonie śluzowej. Blastocysta składa się z dwóch warstw komórek: zewnętrznej trofoblastu, która da początek późniejszej łożysku i wewnętrznej masy komórek, która rozwinie się w zarodek. Zaczyna się formować układ nerwowy i krwionośny. Z trofoblastu powstaje kosmki łożyska, które zapewniają łączność pomiędzy łożyskiem a organizmem matki. W tym czasie dochodzi również do powstania pierwotnej jamy ustnej i odbytu. Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży, zygota składa się z trzech warstw komórek:
ektodermy, mezodermy i endodermy.
Ektoderma da początek skórze, zębom, paznokciom i włosom. Mezoderma da początek mięśniom, kościom, naczyniom krwionośnym i narządom wewnętrznym, takim jak serce i nerki. Endoderma natomiast da początek narządom wewnętrznym, takim jak płuca i wątroba.
Jakie badania w trzecim tygodniu ciąży
W trzecim tygodniu ciąży, zaczniesz odczuwać odczuwać pierwsze symptomy ciąży, takie jak zmęczenie, zawroty głowy i delikatne bóle brzucha. Jednakże, pomimo braku widocznych z zewnątrz zmian w twoim ciele, to właśnie teraz jest kluczowy moment, aby rozpocząć badania prenatalne. Podczas wizyty u lekarza w trzecim tygodniu ciąży, przeprowadzi on się dokładny wywiad medyczny, w którym zostaną zapytane o wszelkie choroby i problemy zdrowotne, zarówno u matki, jak i u ojca dziecka. Zbierze także informacje o historii ciąż, w tym o ewentualnych wcześniejszych problemach związanych z ciążą.
W celu potwierdzenia ciąży, przeprowadzi się badanie moczu pod kątem wykrycia hormonu beta-HCG. Jeśli wynik badania będzie dodatni, zostanie wykonane badanie krwi w celu potwierdzenia ciąży. W trzecim tygodniu ciąży zazwyczaj jeszcze nie przeprowadza się badania USG, jednakże w przypadku niepokojących objawów, takich jak krwawienie, może ono zostać wykonane. Na tym etapie ciąży, obrazowanie ultrasonograficzne nie wykaże jeszcze embrionu, ale pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów, takich jak ciąża pozamaciczna.
Twój wpływ na ciążę w jej 1 tygodniu
Ważne jest, abyś w trzecim tygodniu ciąży prowadziła zdrowy styl życia i unikała szkodliwych czynników, takich jak palenie tytoniu czy alkohol czy narkotyki. Powinnaś także skonsultować się z lekarzem lub wyszkolonym dietetykiem w celu ustalenia planu odżywiania i suplementacji, aby zapewnić odpowiedni rozwój twojego dziecka.
Zacznij myśleć też nad dobraniem odpowiednich form aktywności fizycznej. Jeżeli masz możliwość to skonsultuj się z trenerem osobistym
Polecam ci przyjemną, ale też praktyczną lekturę. ”wPokoiku Nowe Wydanie” to magazyn, w którym poznasz propozycje wyprawki, urządzenia dziecięcego pokoju, zabawek, akcesoriów i odzieży. Również dla kobiet w ciąży:)