Jestem w ciąży! Co dalej? O tym jak przygotować się do porodu

jak przygotować się do macierzyństwa
Wszystkie moje znajome, które są już mamusiami wspominają, że moment, w którym dowiedziały się, że są w ciąży, to moment emocji bardzo sprzecznych. Z jednej strony jest ogromna radość, a z drugiej stres i obawy, czy macierzyństwo nie okaże się zbyt trudną rolą.

Jak przygotować się psychicznie do porodu i na powitanie maluszka na świecie? Czy to w ogóle jest możliwe?

jak przygotować się do porodu

Hormony szaleją. Jak wytrzymać huśtawki nastrojów?

Zmiany, jakie występują w organizmie kobiety w ciąży są ogromne. Dotyczą one zarówno ciała, jak i psychiki. I to na psychice chciałabym się skupić. Czy nad tym, co dzieje się w głowie przyszłej mamy da się zapanować? Czy hormony i obawy da się uspokoić tak, by mogła ona jak najlepiej przeżyć te 9 miesięcy w oczekiwaniu na maluszka?


jak przygotować się do porodu

Mamy dla Mamy

Tom I Ciąża – Jesteś w ciąży lub planujesz zostać mamą i masz mnóstwo pytań? Odpowiedzi na nie znajdziesz…


Przede wszystkim trzeba spróbować podejść do wszystkiego jak najspokojniej. Oczywiście przełom, jaki nadchodzi jest tak wielki, że nie można przejść obok niego obojętnie, ale warto pamiętać, że jeśli właściwie o siebie zadbasz, w odpowiednim momencie przygotujesz wyprawkę i będziesz słuchać rzetelnych porad ekspertów, uda ci się możliwie najlepiej przygotować do porodu.

jak przygotować się do porodu

Jak psychicznie przygotować się do porodu?

Dbając o swoją psychikę przez te 9 miesięcy, możesz pozytywnie przygotować się na to, co ma niedługo nadejść. Jak to zrobić? Ja przeczytałam poradnik Mamy dla Mamy„, gdzie znalazłam rozdział, w którym autorki idealnie rozpisały to, w jaki sposób możemy zadbać o swoją psychikę w ciąży. Oto, czego między innymi się dowiedziałam.

W ciąży warto wyrażać swoje emocje. A jest ich całe mnóstwo i są one bardzo często ze sobą sprzeczne. Hormony i obawy przed zmianami mają tak duży wpływ na kobietę w ciąży, że każde zdarzenie wywołuje u niej duże przeżycia. Jeśli kobieta będzie starała się wyrażać wszystkie emocje, łatwiej będzie jej je zrozumieć, a tym samym radzić sobie z nimi


jak przygotować się do porodu

Mamy dla Mamy

Tom II Macierzyństwo – Odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące opieki nad maluszkiem znajdziesz…


Wszystkie swoje obawy powinnaś zaakceptować. W końcu zmiany, jakie cię czekają są niewyobrażalne, szczególnie przy pierwszym dziecku. Aby pozytywnie się do nich nastroić możesz na przykład wyobrażać sobie swoje dziecko, w wyobraźni trzymać je w ramionach, mówić do niego. Dzięki temu oswoisz się z myślą, że już niedługo pojawi się ono na świecie. Podobnie działa zdobywanie wiedzy na temat ciąży i macierzyństwa. Gdy będziesz wiedziała, co dokładnie dzieje się w twoim organizmie oraz czego spodziewać się po pierwszych miesiącach życia dziecka, łatwiej się do tego przyzwyczaisz.

Dużo zależy także od osób z twojego otoczenia. Przede wszystkim od ojca dziecka, od którego kobieta musi otrzymać psychiczne wsparcie. Przyszła mama powinna opowiadać partnerowi o swoich emocjach, uczuciach, które jej towarzyszą. W ten sposób może zbudować się więź między parą, a także między ojcem a dzieckiem. Wsparcie można uzyskać także od innych kobiet. Doświadczone mamy chętnie udzielają rad, wyjaśniają obawy i mogą okazać się ogromnym wsparciem w tym trudnym okresie. 

jak przygotować się do porodu

Strach przed porodem – jak przygotować się do porodu?

Oprócz lęku przed zmianami, jakie czekają na kobietę po przyjściu maluszka na świat, ogromny strach odczuwają też przed samym porodem. Akcja porodowa wydaje się czymś skomplikowanym, dlatego tak, jak już wspominałam, najlepiej w ciąży zdobywać jak najwięcej wiedzy na temat macierzyństwa i samego porodu. Im więcej będziesz wiedzieć, tym lepiej się przygotujesz.

Ale pamiętaj, unikaj osób i historii, które będą wzmacniać twój strach! Nie słuchaj o skomplikowanych porodach, chorych dzieciach, czy rodzicach, których przerosła opieka nad dzieckiem. Każda kobieta jest inna, mamy różne progi bólu, inaczej odczuwamy podobne sytuacje. Nie martw się więc na zapas. Do porodu trzeba nastroić się pozytywnie, czarne myśli tylko ci zaszkodzą. 

jak przygotować się do porodu

Kompletowanie wyprawki

Aby czuć, że wszystko jest pod kontrolą, przyszłe mamy próbują wcześnie skompletować całą wyprawkę. Istnieją różne opinie na temat tego, kiedy warto zacząć kupować wyprawkę dla dziecka, które ma się niedługo pojawić na świecie. Eksperci takie wczesne przygotowania nazywają syndromem wicia gniazda – rodzice zaczynają planować remonty mieszkania, by było odpowiednie dla maluszka, kupują ubranka, butelki i inne gadżety.

Kiedy jest na to odpowiedni czas? Wtedy, gdy kobieta jest na to gotowa. Nie ma ustalonego odgórnie planu idealnego, na to w którym momencie skompletować wyprawkę. Wiadomo natomiast, że dla spokoju rodziców, najważniejsze rzeczy powinniśmy kupić, zanim dziecko się narodzi. Weź również pod uwagę fakt, że pod sam koniec ciąży może być Ci trudniej „biegać po sklepach”. Pamiętaj jednak, żeby nie dać się zbytnio ponieść emocjom i nie przesadzać z zakupami. Nie każdy gadżet może okazać się przydatny, a zbyt duża ilość ubranek też nie będzie wykorzystana, bo niemowlęta rosną bardzo szybko.

jak przygotować się do porodu
jak przygotować się do porodu

Pamiętaj, każda z nas przygotowuje się wyłącznie na swój poród i swoje macierzyństwo! Nie da się przewidzieć, jak dokładnie będzie to wyglądało, ale z pewnością porady ekspertów i zdobyta wiedza pomogą w znacznym stopniu oswoić się z tym, co ma się wydarzyć.

Mamy dla Mamy

jak przygotować się do porodu

Bestseller „Mamy dla Mamy” to najbardziej kompleksowe kompendium wiedzy na temat okresu ciąży i macierzyństwa – aż 250 tematów w jednym miejscu!
To książka opracowana przez EKSPERTKI Z RÓŻNYCH DZIEDZIN (m.in. lekarki, położne, farmaceutki, psycholożki, pedagożki, dietetyczki, fizjoterapeutki) BĘDĄCE JEDNOCZEŚNIE MAMAMI – to sprawia, że podana wiedza nie jest tylko teoretyczna.

„Mamy dla Mamy” to obecnie jedna z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych (wg użytkowników portalu lubimyczytac.pl) książek dla rodziców na polskim rynku!


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  

Tagi do wpisu
, ,
napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Dlaczego zabawki kontrastowe są tak potrzebne? – rozmowa z Eweliną Pabisiak
Już trochę miejsca wpokoikowego poświęciłam zabawkom kontrastowym, jednak za każdym razem troszkę...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.