Dlaczego zabawki kontrastowe są tak potrzebne? – rozmowa z Eweliną Pabisiak

Już trochę miejsca wpokoikowego poświęciłam zabawkom kontrastowym, jednak za każdym razem troszkę tłumaczę, czym w ogóle są takie zabawki. Więc tym razem o odpowiedź poproszę eksperta.

Zobaczcie, czego na temat korzyści, jakie niosą za sobą zabawki kontrastowe, dowiedziałam się od Eweliny Pabisiak z Kuamki, która na co dzień tworzy właśnie takie wspierające rozwój najmłodszych zabawki.

Ewelina Pabisiak przy tworzeniu nowych zabawek kontrastowych.

Dlaczego tak ważne jest wspieranie rozwoju dziecka od pierwszych dni życia?

Bardzo ważne jest wspieranie rozwoju dziecka od pierwszych dni życia właśnie po to, żeby prawidłowo się rozwijało. Napływające bodźce z otoczenia (wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe itd.) stymulują OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy), który odpowiedzialny jest za organizację informacji sensorycznych w taki sposób, by wytworzyć odpowiednie reakcje przystosowawcze organizmu. Mówiąc prościej, dziecko uczy się reagować w prawidłowy sposób na otaczający je świat. Po urodzeniu doświadczenia sensomotoryczne dziecka w OUN są słabo rozwinięte, dlatego ważne jest, żeby pomóc mu dojrzeć właśnie poprzez odpowiednie wspieranie rozwoju, czyli dostarczanie dziecku różnorodnych bodźców sensorycznych w odpowiedniej ilości, dostosowanych do etapu rozwoju.

Drugim powodem, dlaczego warto wspierać rozwój dziecka od pierwszych dni życia jest to, że właśnie od urodzenia aż do wieku przedszkolnego następuje bardzo intensywny rozwój integracji sensorycznej. Mało tego, mózg dziecka w ciągu pierwszych dwóch lat życia jest niesamowicie plastyczny, niemal w każdej sekundzie przybywa 2 miliony nowych połączeń nerwowych, zatem czy nie warto wykorzystać takiego potencjału rozwojowego? To z pewnością zaprocentuje w przyszłości Malucha, chociażby w przedszkolu, szkole czy życiu dorosłym.

Jako mama 4 dzieci, sama sprawdziłam wpływ świadomego wspierania rozwoju dziecka i wiem, że ma ono ogromne znaczenie, że warto je wspierać, nie tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się różne zaburzenia w obrębie integracji sensorycznej. Ma to wpływ na emocje, na to jak radzimy sobie ze stresem, nauką czy koncentracją w późniejszym wieku.

Zabawki kontrastowe stymulują wzrok dzieci, co tak naprawdę widzi niemowlę na początku swojego życia?

Maluch po urodzeniu widzi 30 razy mniej wyraźnie niż człowiek dorosły. Jest to widzenie mniej więcej na odległość 20-30 cm, tak jakby za mgłą. Noworodek nie rozróżnia kolorów, a najlepiej widzi kontrastowe zestawienia czerni i bieli oraz proste, duże wzory. Pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem pole widzenia zwiększa się do mniej więcej 3 m. Natomiast 9-tygodniowy Maluch jest 10-krotnie bardziej czuły na kontrast niż po urodzeniu. Najwcześniej odbieranym kolorem (ok. 4 tygodnia życia) przez oko Maluszka jest barwa czerwona, kolor silnie stymulujący. Na początku dziecko jest w stanie odróżnić kolor czerwony od żółtego, czy niebieskiego. Koło 2-3 miesiąca życia paleta kolorów poszerza się stopniowo i koło 6 miesiąca życia Maluch widzi pełne spektrum barw. Po kolorze czerwonym dziecko zaczyna widzieć kolor żółty, zielony, potem niebieski, fioletowy. W 12 miesiącu życia wzrok jest już niemal w pełni dojrzały zarówno w zakresie ostrości, jak i widzenia barw.

Warto zatem wykorzystać tę wiedzę i zadbać o to, by na odpowiednim etapie życia dziecka w jego przestrzeni znalazły się przedmioty w barwach, które będą wspierały rozwój zmysłu wzroku.

Rabat dla naszych czytelników

Wszystkie zabawki w Kuamce kupicie z 15% rabatem, jeśli przy zakupach podacie hasło: wpokoiku
Zakupy możecie zrobić…

Od którego miesiąca warto zacząć dawać dziecku zabawki kontrasowe? I jak powinny te pierwsze kontrastowe zabawki wyglądać?

Teoretycznie możemy pokazywać dziecku zabawki kontrastowe od początku. Ja jednak uważam, że w tych pierwszych tygodniach życia to kontakt z drugim człowiekiem – twarzą w twarz jest najważniejszy, szczególnie w budowaniu relacji i więzi emocjonalnej. Sięgnęłabym po zabawki kontrastowe koło 3 tygodnia – 1 miesiąca życia. Jakie zabawki? Z pewnością biało-czarne z dodatkiem czerwonego koloru, o prostych, dość dużych wzorach geometrycznych, np. kostki sensoryczne, książeczki z biało-czarnymi obrazkami. Fajnie jest, jeżeli dodatkowo mają różne faktury, wystające tasiemki, które będą stymulowały zmysł dotyku. Niektóre zabawki również wydają, podczas dotykania, delikatne dźwięki typu szelest zbliżony do szumu, który tak dobrze jest znany Maluszkowi z okresu prenatalnego, czy też delikatne dźwięki dzwoneczka, które stymulują zmysł słuchu. To świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy już Maluszek zaczyna łapać przedmioty i próbuje nimi manipulować, gdyż skupi uwagę i zachęci go właśnie do zabawy. A wiadomo, że poprzez zabawę wspieramy rozwój naszego Malucha. 

Grzechotki – lamy

Jeśli szukacie pierwszej zabawki, którą możecie podarować Maluszkowi, to takie grzechotki kupicie…

Czy możemy przesadzić z ilością bodźców dla maluchów? Jest jakaś określona ilość zabaw i zabawek, której lepiej nie przekraczać, aby nie przedobrzyć ze wspieraniem rozwoju?

Oczywiście, że tak. Ważne jest, żeby dobierać zabawki i zabawy odpowiednie do wieku dziecka, do jego etapu rozwojowego i możliwości percepcyjnych. Musimy pamiętać też, że każdy Maluch jest inny, są dzieci bardziej wrażliwe, mniej wrażliwe. Wrażliwe dzieci będą potrzebowały mniej bodźców, bardziej stonowane zabawki. Dzieci podwrażliwe, które lubią, gdy się wokół nich dzieje więcej, będą preferowały zwiększoną liczbę bodźców. Najlepszą receptą jest obserwacja własnego dziecka, poznanie jego reakcji na dane sytuacje, jak reaguje na dany bodziec. Obserwujemy i jeszcze raz obserwujemy. Przestymulowane dziecko jest często płaczliwe, często odcina się, wyłącza poprzez sen lub odwrotnie, wybudza się, ma problemy z zasypianiem.

Szukając takich wspierających rozwój dziecka zabawek natrafiam na określenia zabawki kontrastowe lub zabawki sensoryczne. Jaka jest między nimi różnica?

Zabawki sensoryczne, czyli takie które mają za zadanie stymulować rozwój dziecka, pobudzać różne zmysły. Kilka zmysłów jednocześnie lub tylko jeden naraz. I o ile zabawki kontrastowe będą zabawkami sensorycznymi, bo wspierają rozwój wzroku bądź poprzez swoją konstrukcję i rodzaj materiału też inne zmysły, tak zabawka sensoryczna nie musi być w kontrastowych barwach. Wśród zabawek sensorycznych znajdziemy przeróżne piłeczki z wypustkami, które niekoniecznie są w kontrastowych barwach, czy też różne masy plastyczne dla starszych dzieci, jak ciastolina lub wszelkie gniotki.

Kontrastowa kostka sensoryczna

Aby wspomóc codzienną stymulację sensoryczną dziecka, warto kupić mu taką sensoryczną kostkę, którą znajdziecie…

Dlaczego akurat takie zabawki postanowiłaś tworzyć? Skąd czerpiesz inspiracje na wzory zabawek?

Jest to historia, która swoje początki ma już od czasów moich pedagogicznych studiów z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka niepełnosprawnego oraz mojej trzeciej ciąży. Ogrom wiedzy o sposobach wczesnego wspomagania dzieci, nie tylko niepełnosprawnych, sprawił, że koniecznie chciałam ją sprawdzić, wykorzystać i postanowiłam mądrze wspierać swoje dzieci. Zarówno te starsze, jak i to maleństwo, które miało lada dzień pojawić się na świecie. O ile ze starszymi dziećmi nie miałam problemu z dostarczeniem im odpowiednich bodźców i zabaw rozwijających, tak z Maluszkiem pojawiło się nie lada wyzwanie, szczególnie w zakresie wspierania wzroku. Wtedy rynek polski dopiero raczkował w tym temacie. Była to stosunkowo nowa wiedza dla producentów zabawek. Postanowiłam więc sama zabrać się za szycie i stworzyć dziecku odpowiednią przestrzeń. Najpierw w postaci artykułów pościelowych, potem samodzielnie wykonanych zabawek. Okazało się, że w kręgu znajomych produkty te zaczęły cieszyć się zainteresowaniem, a mi kończył się urlop macierzyński. Córeczka była “cycoholikiem” zatem nie było opcji, bym wróciła do pracy, zatem postanowiłam założyć własną firmę, która pozwoli mi jednocześnie być z dzieckiem w domu i dalej dbać o jego rozwój oraz pracować.

Na początku szyłam głównie wyprawki i elementy wystroju pokoju niemowlęcego właśnie w stymulujących barwach i nie tylko, a z  czasem rozwoju firmy, pojawiły się w ofercie także tekstylne zabawki sensoryczne, głównie kontrastowe.
Inspiracje na zabawki czerpię z różnych źródeł. Głównym są oczywiście moje dzieci i ich potrzeby. Bardzo często też potrafię śnić o konkretnej zabawce, po czym się budzę i siadam do projektu 🙂 Śni mi się, jak ją szyję, jakie będzie miała kolory (to już szycioholizm 🙂 )

Zabawki kontrastowe od Kuamki mieliśmy już przyjemność poznać i testować wcześniej. Przeczytacie o nich w artykule: Kostka, która zmienia dzieci.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Biustonosz dla mamy karmiącej. Sprawdź, jaki wybrać!
Matki karmiące wybierając bieliznę stawiają przede wszystkim na wygodę. Nie można także...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.