Dotyk wiele nam powie

rozwój
Dotyk wiele nam powie

Na pytanie – który zmysł jest najważniejszy dla człowieka zapewne odpowiecie, że wzrok. Możliwe, że tak faktycznie jest ale nie w przypadku dzieci – ich oczy nie widzą dokładnie od narodzin i dopiero po paru miesiącach zaczynają rozpoznawać więcej kształtów. W takim razie jak pokazać małym dzieciom świat?! Otóż maluchy (mam na myśli zarówno noworodki jak i większe maluszki) poznają otoczenie za pomocą dotyku. Jak możemy w takim razie je oswoić z otaczającą rzeczywistością? Parę podpowiedzi znajdziecie niżej.

rozwój

Poznajmy się

Noworodki reagują na różne bodźce dotykowe – odczuwają delikatną skórę mamy, ubranka, które mają na sobie i… to je uspokaja lub nie 😉 Maluszek musi się oswoić z nowościami, które odbierają jego receptory dotykowe, na początku jest to skóra mamy, pieluszka. Maluszek uczy się, że ciepły dotyk matczynej dłoni jest bezpieczny i kojący, a ulubiony kocyk oznacza sen. Warto zacząć od delikatnych materiałów, którymi otula się dziecko i nie spieszyć się z wprowadzaniem nowości.

rozwój

Po co się dotykać?

Pozwolę sobie wspomnieć o eksperymencie na małpkach – małe małpki miały do wyboru dwie sztuczne mamy. Obie „karmiły je” mlekiem, jedna była z metalu, a druga pokryta naturalnymi materiałami. Wiadome jest, że małe małpki wybierały mamę, która przypominała ich prawdziwą. Jednak w pewnym momencie odcięto mleko mamy ze skóry naturalnej i… mimo wszystko maluchy wolały ją. Za bardzo był im potrzebny dotyk, możliwość przytulenia się do bezpiecznego organizmu. Są jeszcze dane z bardzo starego eksperymentu na niemowlętach w klasztorze ale jeśli bardzo Was to ciekawi – musicie poszukać sami bo na mój gust był zbyt makabryczny.

rozwój
Dotyk wiele nam powie

Maluszek uczy się, że ciepły dotyk matczynej dłoni jest bezpieczny i kojący, a ulubiony kocyk oznacza sen.

Pora odkryć świat

Gdy dziecko jest już nieco większe warto zacząć pokazywać mu świat przez dotyk. Nowe materiały, o innych fakturach i nowe kształty. W ofercie producentów znajdziecie gotowe panele sensoryczne. Są one zaopatrzone w odpowiednie fragmenty różnych tkanin – gładkie, szorstkie, kujące i dziecko może dowolnie je badać bez obawy o jego zdrowie.

rozwój

Jak to działa?

Dzieci chętnie będą się też uczyć nowych mechanizmów. To co dla nas jest banalne… dla nich będzie nowością – czy to przycisk do włączania światła, zamek od kurtki czy sznurowadła. Można im podkładać różne przedmioty i patrzeć jak odkrywają ich właściwości lub skorzystać z gotowych tablic manipulacyjnych typu Montessori, które są dostępne w wielu miejscach. Ich zaletą jest możliwość personalizacji pod klienta i zamieszczenia na nich tych wariantów, które nas interesują.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i dzielimy się jako rodzice informacjami o nich. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć, albo podzielić informacjami i opiniami dołącz do naszej grupy na facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  


Tagi z historii
,
Stworzone przez
Więcej od Małgorzata Walter

Kostka, która zmienia dzieci

Czy Panda przekona do siebie Marysię? Kostka i testerka musza się koniecznie...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *