Drewniane zabawki edukacyjne – poznajemy przyrodę

drewniane zabawki edukacyjne
Drewniane puzzle mogą nie tylko dostarczyć pomysł na świetną, długą zabawę. Wybrałam takie, które oprócz tego, dostarczają dzieciom wiedzy o otaczającej je przyrodzie.

Gry logiczne czy inne układanki w bardzo prosty sposób mogą motywować nasze dzieci do nauki. Tak właśnie działają drewniane zabawki edukacyjne, jakie znalazłam u DrukmaniiDzięki nim w prosty sposób dziecko może poznać cykl rozwojowy pszczoły, motyla, czy obieg od nasionka do potężnego drzewa. Sprawdziłam, czy te drewniane układanki zachęcają i do zabawy, i do nauki.

Pierwsze układanie puzzli – skąd się biorą pszczoły i motyle?

Wszystkie układanki drewniane prosto od Drukmanii przyszły do nas w ekologicznych materiałowych woreczkach. Emilka, do której należało wylosowanie pierwszych puzzli, na początek trafiła na układankę, z której możemy poznać, jak wygląda cykl życiowy pszczoły.

Cała zabawa polega na tym, że do drewnianej podstawy przypominającej kształtem plastry miodu, dziecko musi dopasować mniejsze elementy. W jaki sposób? Na pojedynczych puzzlach mamy z jednej strony obrazek, a z drugiej strony nazwę tego etapu rozwoju pszczoły. Na podstawce mamy opisy tych form – musimy dopasować nazwy etapu rozwoju do ich opisów. Emilce z czytaniem opisów musiała pomagać mama, jednak dziewczynce samej udawało się dopasować puzzle odpowiednio.

Cykl rozwoju pszczoły

Taką układankę, która uczy dzieci przyrody, znajdziesz…

Kolejna drewniana układanka, jaką przyszło nam ułożyć, to cykl rozwoju motyla. Polega ona na tym samym, co cykl rozwoju pszczoły, ma jednak mniej elementów. Być może właśnie dlatego, że elementów było mniej, ułożenie całych puzzli poszło Emilce dużo szybciej niż układanka z pszczołami.

Cykl rozwoju motyla

Całe życie motyla poznasz, dzięki układance dostępnej…

Drewniane zabawki edukacyjne – drzewo do ułożenia

Emilka zapoznała się już z cyklem rozwojowym pszczoły i motyla, ale nadal nie miała dość nauki. Przeszliśmy więc do trzeciej układanki – cykl rozwoju drzewa, a konkretnie wiśni. To zadanie jest podobne do poprzednich, uczy dzieci jednak nowych rzeczy, ponieważ tym razem mamy do czynienia z roślinami.

Cykl rozwoju rośliny

Tego, skąd się biorą drzewa, nauczysz dziecko, dzięki układance, którą znajdziesz…

Układanka memory – ćwiczymy pamięć

Na koniec dnia pełnego układanek zostawiłyśmy sobie grę memo. Pamiętacie pewnie te gry, gdzie trzeba zapamiętać, co gdzie leży, po to, by znajdować pary. Zasady tej gry są bardzo proste, mimo tego płynie z niej wiele korzyści. Oprócz oczywistego ćwiczenia pamięci i koncentracji, dzieci uczą się z niej między innymi rywalizacji czy wspólnego spędzania czasu, ponieważ potrzeba do niej co najmniej dwójki graczy.

Podsumowanie

Gry edukacyjne czy zabawki sensoryczne to coś, co zawsze będę polecała wszystkim rodzicom, którzy planują kupić jakieś prezenty swoim dzieciom. Z układanek, które miałyśmy przyjemność przetestować wraz z Emilką, w bardzo prosty i przyjemny sposób dzieci mogą poznawać otaczająca ich przyrodę. Bardzo dużo dzieci lubi puzzle – układając takie drewniane układanki, dzieci bawiąc się przyswajają sobie bardzo przydatną wiedzę. Przy okazji musicie przygotować się, że czytane ciekawostki mogą wciągnąć dzieci na tyle, że będą zadawać kolejne pytania 🙂

Ostatnia kwestią dotyczącą tych zabawek, którą chcę koniecznie poruszyć jest ich wykonanie. Są one po prostu prześliczne 🙂 Wykonane z drewna układanki schowane w materiałowe woreczki są także ekologiczne. Ucząc dzieci przyrody z tych układanek, warto wspomnieć im także o sprawie ekologii i wyjaśnić, jak mogą dbać o środowisko 🙂

Jak widać, to bardzo prosty sposób na naukę przyrody dla dzieci. A jeśli chcecie nauczyć kilkulatka języka obcego, to koniecznie zobaczcie artykuł o pewnej bardzo wciągającej grze: Nauka angielskiego dla dzieci – poznaj nowe słówka.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Zabawki Montessori, które mają duszę
Dzieci w wieku niemowlęcym rozwijają się z dnia na dzień. Ten rozwój...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.