Jaka tablica manipulacyjna dla dziecka?

tablica manipulacyjna top

Tablica manipulacyjna dla dziecka jest świetnym połączeniem beztroskiej zabawy z pierwszą nauką kolorów, kształtów i struktur. Warto wybrać taką, w której maluch zakocha się już od pierwszego wejrzenia i spędzi z nią przyjemny, wartościowy czas. Jak wybrać odpowiednią i czym się kierować podczas zakupu?

Z tego artykułu dowiesz się:

Z tego artykułu dowiesz się:
– Co to jest tablica sensoryczna?
– Kiedy warto kupić tablicę manipulacyjną?
– Czy można samodzielnie wykonać tablicę sensoryczną?
– Co powinna zawierać tablica manipulacyjna dla dziecka?
– Gdzie polecamy kupić?

Tablica manipulacyjna dla dziecka — czym jest?

tablica manipulacyjna 04

Tablica manipulacyjna dla dziecka to rozwojowa zabawka wzbudzająca ciekawość malucha. Najczęściej ma drewniany korpus, do którego są przyczepione różne przedmioty ćwiczące zmysły smyków. Aktualnie tablica sensoryczna to jeden z najchętniej kupowanych przez rodziców gadżetów. Polecają ją psychologowie i specjaliści pracujący na co dzień z brzdącami. Jest inspirowana nurtem zapoczątkowanym przez Marię Montessori, który zakłada rozbudzanie kreatywności i ciekawości w dzieciach. Więcej o tej metodzie przeczytasz w artykule „Zabawki Montessori — jak wybrać odpowiednie?.

zuzuland otulacze
wpokoiku - wrzesien
previous arrow
next arrow
Shadow

Maluszki poznają pewne mechanizmy, łańcuch przyczynowo-skutkowy i ćwiczą małą motorykę chwytając i dotykając różnorodnych fragmentów zabawki. Tablica manipulacyjna dla dziecka może mieć motyw przewodni związany z majsterkowaniem, zwierzętami, czy wiodącym, zazwyczaj intensywnym kolorem. Rynek oferuje zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów. Są mniejsze, większe, zawsze z mnóstwem elementów przyciągających uwagę smyków.

W jakim wieku tablica manipulacyjna to dobry pomysł?

tablica manipulacyjna 03

Cóż, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepszy moment na zakup tablicy sensorycznej. To kwestia indywidualna, wymagająca obserwowania dziecka i analizy, kiedy zainteresuje się zabawką. Jeśli twoje półroczne dziecko potrafi skupić się na danej czynności, samo siedzi i wyciąga rączki do ciekawych przedmiotów, możesz już zacząć podsuwać mu ją do zabawy. Uwagę najmłodszych brzdąców przyciągnie tablica manipulacyjna dla dziecka z elementami wydającymi dźwięki. Mogą być to rzeczy podobne do rowerowych dzwonków czy piszczałki wyzwalające sygnał po naciśnięciu. Takie maluszki zainteresują się również lusterkami odbijającymi światło

kolorowanki dla dzieci
kolorowanki dla dzieci
previous arrow
next arrow
Shadow

Z kolei tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka może mieć już bardziej rozwinięte przedmioty. Na przykład zatrzaskowe klamerki wymagające użycia niewielkiej siły lub tak zwane riki-tiki (kulki na sznurkach), które wydają dźwięki podczas obijania się o siebie. Roczniaki chętnie spróbują pobawić się włącznikami światła czy cymbałkami, w które będą uderzać paluszkami lub drewnianymi pałeczkami. Fajnie sprawdzą się też rzepy ćwiczące małe rączki. Starsze dzieci polubią skomplikowane zadania. Przedszkolak pobawi się suwakiem czy sznurówkami, które przy okazji nauczy się wiązać. Podczas zakupu tablicy warto dokładnie zapoznać się z zawartością, by dopasować ją do wieku i umiejętności malucha

Jak samemu zrobić tablicę sensoryczną?

tablica manipulacyjna 02

Tablica manipulacyjna DIY to dobry pomysł jeśli… masz dużo czasu. Moim zdaniem najłatwiej jest ją kupić u zaufanego producenta lub sprzedawcy. Jednak jeśli chcesz się pobawić w majsterkowicza, to chętnie podpowiem, jak krok po kroku wykonać taką zabawkę samodzielnie.

 

Krok 1.
Czas na zakupy. Większość rzeczy kupisz przez internet, choć warto jest pobuszować po sklepach stacjonarnych, by samemu dotknąć każdego elementu. Przyda ci się drewniana płyta, wkręty lub klej na gorąco i oczywiście wybrane gadżety, jakie chcesz zamontować na tablicy. Fajnym pomysłem jest dodanie dekoracji w formie wyciętego ze sklejki imienia dziecka czy innego napisu.

Krok 2.
Przygotuj drewnianą płytę olejując ją i farbując jeśli chcesz, by miała inny kolor niż naturalny. Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie bejce. Wystarczy olej lniany, który naniesiesz na materiał za pomocą kuchennego ręcznika. To bezpieczne rozwiązanie dla dzieci.

Krok 3.
Jeżeli twoja tablica manipulacyjna dla dziecka ma mieć kolorowe elementy (na przykład wcześniej wspomniany napis), przygotuj nietoksyczną farbę, którą pomalujesz wybrane fragmenty. Przyklej je do tablicy tak, by zostawić miejsce na najważniejsze gadżety.

Krok 4.
Za pomocą kleju na gorąco lub wkrętarki zamontuj kolejne przedmioty. Mogą być to sznureczki, kłódki z kluczykiem dla starszych dzieci czy trąbki. Tutaj najważniejszą rolę gra twoja wyobraźnia, a ciekawe inspiracje znajdziesz w sklepach. Wykorzystaj rzeczy dostępne w domu, takie jak ścinki materiałów, drewniane korale czy włączniki światła.

I już 🙂 Tablica manipulacyjna DIY jest gotowa. W zależności od wybranych elementów, na jej wykonanie wydasz od 300 do 500 zł i poświęcisz trochę czasu 😉 Kiedy będziesz w pocie czoła przyczepiać kolejne gadżety, twoja pociecha może się nudzić lub… przeszkadzać. Wydrukuj dla niej Kolorowanki dla dzieci do druku, by móc spokojnie pracować

Co potrzebne do tablicy manipulacyjnej?

tablica manipulacyjna 01

Ta zabawka ma sprawić, że maluch się nią zainteresuje. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na design, ale przede wszystkim jej użyteczność i możliwości, jakie daje dziecku. Tablica manipulacyjna na roczek będzie się różnić od takiej dla przedszkolaka, więc decydując się na jej zakup lub samodzielne wykonanie zwracaj uwagę na zawarte w niej elementy. Mały brzdąc nie powinien bawić się tablicą, która posiada części mogące się oderwać i zostać połknięte. Wystające sznurki muszą być na tyle krótkie, by nie dały się zakręcić wokół szyi. Żaden fragment nie może wyrządzić krzywdy. Jeśli więc tablica manipulacyjna dla dziecka zawiera klamerki czy zatrzaski, sprawdź ich nacisk, by nie wywołały bólu.

 

Ciekawą opcją jest tablica manipulacyjna dwustronna, która zapewne będzie więcej kosztować, ale da też smykowi podwójną frajdę. To dobre rozwiązanie przy dwójce dzieci nawet w różnym wieku, by wspólnie bawiły się i odkrywały nowe zastosowanie i właściwości różnych przedmiotów. Bez względu na wiek i płeć maluchów, taka zabawka musi być pozbawiona ostrych elementów. Można przyczepić do niej okrągłe czy kwadratowe części przypominające klocki. A jeśli już przy nich jesteśmy, to zajrzyj do artykułu Duże klocki dla dzieci, by zobaczyć, które z nich są bezpieczne i zapewniają zabawę na dłużej niż 15 minut.

Może masz ochotę poznać więcej ciekawych produktów dla dzieci? W magazynie „wPokoiku Nowe Wydanie czekają nie tylko zabawki, ale również odzież, tekstylia czy rzeczy dla ciebie.

Tablica manipulacyjna - gdzie kupić?

A tutaj przygotowałam dla Was kilka miejsc, gdzie można kupić tablice manipulacyjne.

Polecamy

  • Szamaldo.pl – jest pomysłowo, jest i do siedzenia i do stania i do opierania. Jest manipulacyjnie i przyjemnie – www.szamaldo.pl 

Inne:

napisany przez
Więcej od wPokoiku.pl
Zabawki w podróż do plecaka — nasze TOP 5
Skoro plany wyjazdowe są już zaklepane, to czas pomyśleć o tym, jak...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.