Książeczki dla dzieci w podróży

Twój maluch lubi książeczki? Mam nadzieję, że tak. Trochę boli mnie fakt, że dzieci wolą teraz siedzieć z nosem w smartfonie, zamiast poczytać coś ciekawego, ale od czego są dorośli i ich polecenia? Podpowiem ci, na które pozycje warto zwrócić uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

Książeczki dla tych najmniejszych

mama-czyta-dziecku-ksiazke

Maluchy w wieku do 2 roku życia raczej nie będą czytać same 🙂 Dlatego ja uważam, że warto zapoznać je książeczkami, które również tobie będzie się przyjemnie czytać. Fajnie, jeśli mają dużo przyciągających wzrok obrazków i ciekawą, dziecięcą fabułę.

Od kilku lat rozchwytywaną serią książeczek jest ta z rezolutnym Puciem. Wpadł mi w oko tytuł „Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”. Mały bohater pomaga dzieciom stawiać pierwsze kroki w nauce mowy. Będzie więc dużo prostych wyrazów i samogłosek. Urocze ilustracje zachęcają dzieci do powtarzania dźwięków usłyszanych z ust mamy. Fajna zabawa i edukacja w jednym. To lubię.

,,Rok w lesie. Niedźwiedź” to propozycja z serii kartonowych książeczek, również przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Tytułowy niedźwiadek przeżywa ciekawe przygody, a przy okazji edukuje maluchy na temat postępowania w lesie. Szkraby nauczą się właściwego zachowania, sprzątania śmieci i właściwego zachowania. Ilustracje są proste i bardzo ładne. Ta książeczka to czysta przyjemność dla dziecka i rodzica. Wiem, bo sama ją przerabiałam 🙂 Przy okazji podsunę ci jeszcze krótką recenzję innej książki — przeczytasz ją w artykule „Pomelo rośnie”.

Propozycje dla maluchów od 3 do 5 roku życia

dzieci-ksiazka

Pozostając w temacie lasu, polecam ci książeczkę z morałem, pod tytułem „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Twoje dziecko pozna wiewiórkę o imieniu Cyryl, która nie przejmuje się nadchodzącą zimą i nie robi żadnych zapasów. A gdy w końcu dociera do niej, że jednak musi zdobyć jedzenie i właśnie czai się na ostatnią szyszkę… wydarza się coś, co udowodni, że prawdziwe szczęście to między innymi dzielenie się. Urocza, pouczająca historia.

Zabawną pozycją jest na pewno „Kiedy tata Oli był mały” Brunstroma Thomasa. Jeśli znasz ukochany przeze mnie serial „Świat Ludwiczka”, to na pewno pamiętasz jego tatę, który opowiadał przepięknie nieprawdziwe historie o bohaterskich wyczynach podczas wojny w Wietnamie i inne równie nieprawdopodobne opowieści jak strzelił w niego piorun 🙂 Tutaj mamy tatę Oli, który chcąc ją pocieszyć, wraca myślami do swojego dzieciństwa. Podobno wówczas zęby czyszczono łopatą, a na obiad jadło się gruz. Mądra córcia postanawia zapytać babcię o te wszystkie wspomnienia i dowiaduje się, że… No właśnie, tego już nie zdradzę. Odkrycie zagadki należy do ciebie i twojego dziecka.

Książeczki dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat

rodzice-czytaja-corkce-ksiazke

Emocje są w każdym z nas. Zdarza się, że my, dorośli, nie potrafimy nad nimi zapanować. Szczególnie nad tymi złymi uczuciami, które w nas buzują. Z dziećmi przecież nie jest inaczej. Dlatego według mnie świetną pozycją jest książka „Czasem się złoszczę” z serii „Bajek, które pomagają radzić sobie z emocjami”. Dzięki niej dzieci nauczą się, że mogą przestać się złościć, płakać i frustrować. Opowiadania zawarte w książeczce pomagają w opanowaniu zdenerwowania. Na letni wyjazd jak znalazł 🙂

A teraz mój ukochany klasyk, czyli „Kubuś Puchatek”. Koniecznie ten z pięknymi, minimalistycznymi ilustracjami Sheparda. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie poznało przyjaciół ze Stumilowego Lasu, to warto je z nimi zapoznać. Na pewno masz tę lekturę za sobą i wiesz, że uczy miłości, przyjaźni i… dobra. Chyba nie muszę jej zachwalać. To przepiękna opowieść o tym, jak miś o bardzo małym rozumku potrafi cudnie filozofować o tym, co w życiu najważniejsze.

Propozycje książek dla tych większych mniejszych :)

Twoje dziecko wchodzi w okres dojrzewania? No cóż, nie będzie łatwo. Ani jemu, ani tobie. Będziesz potrzebowała dużo cierpliwości, zrozumienia, ale też czasu, by pomóc twojemu nastolatkowi zmierzyć się z tym, co powoli przygotowuje dla niego dorosłość. Książka „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania?” odpowiada na ważne pytania młodzieży. Twoje dziecko dowie się jak zmienia się jego ciało, skąd się biorą dzieci, czy jak bezpiecznie korzystać z internetu. Potrzebna wiedza podana w przystępny sposób.

Żeby nie było tylko tak poważnie i edukacyjnie, polecam też coś… strasznego. „Rowley przedstawia. Strasznie straszne opowieści” to książka dla tych, co doskonale wiedzą, że wilkołaki i zombie nie istnieją, ale i tak lubią o nich czytać. Ciekawe, czarno-białe ilustracje są fajnymi przerywnikami podczas czytania. A same opowieści są przede wszystkim bardzo zabawne. Choć nie ukrywam, że postaci bywają naprawdę przerażające 😉

Jeśli wciąż ci mało poleceń, koniecznie przeczytaj artykuł Gosi – „Książki dla Smakosza, Podróżnika i… Każdego”. Będzie przyjemnie 🙂

 

 

napisany przez
Więcej od Sara Duszyńska
Pomoc edukacyjna – Kolorowe ludziki
Szukasz pomysłu na prezent, który będzie odpowiedni zarówno dla dziecka, które dopiero...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.