Nauka alfabetu – 7 sposobów jak skutecznie pomóc dziecku

N auka alfabetu - 7 sposobów jak skutecznie pomóc dziecku
N auka alfabetu - 7 sposobów jak skutecznie pomóc dziecku
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się, że maluch, będąc z Tobą trasie czy w drodze do sklepu zapytał o to, co jest napisane na bilbordzie. Albo co oznacza karteczka z literkami pod danym produktem czy najzwyczajniej w świecie chciał napisać własne imię?

Kiedy Twoje dziecko coraz bardziej interesują litery, warto to wykorzystać. A najlepszym sposobem jest? Oczywiście nauka przez zabawę! To samo tyczy się nauki alfabetu. Możesz to robić z dzieckiem w domowym zaciszu, a nawet na wakacyjnym wyjeździe. Najważniejsze to opisywać dziecku co nas otacza, tłumaczyć i przede wszystkim – odpowiadać na jego pytania. Codziennie czynności, podczas których dziecko widzi litery, ułatwiają ich rozpoznawanie. Jako już nieco doświadczona mama przygotowałam dla Ciebie 7 sposobów na skuteczną i przyjemną naukę alfabetu Twojej pociechy. Oto one:

Rozpoznawanie liter własnego imienia

Od tego najlepiej zacząć naukę alfabetu. Zainteresowanie dziecka tym, jak pisze się jego imię, warto wykorzystać. Napisać je na kartce i w ten sposób uczuć pojedynczych literek. Uważam to za bardzo dobry punkt wyjścia.

Częste czytanie książek dziecku

Nic tak nie sprzyja nauce alfabetu jak właśnie czytanie. To idealna okazja zainteresowania dziecka i możliwość wspólnej rozmowy. Tak naprawdę sprawdzi się każda książka, ale najlepsza będzie ulubiona bajka czy baśń z domowej biblioteczki naszej pociechy. Oprócz słów, dowie się jaką konkretnie literą rozpoczyna się dany wyraz. Idealnie do nauki alfabetu są także wszelkiego rodzaju elementarze dla dzieci.

Dopasowywanie przedmiotów do literki

Mogę być to literki wcześniej wycięte z gazet, wydrukowane czy plastikowe. Nauka alfabetu w ten sposób to zabawa polegająca na dopasowywaniu literek do przedmiotów bądź szukanie w domu, na plaży czy innym miejscu rzeczy na daną literę.

Kolorowanki

Wystarczy wydrukować kolorowankę z jedną wybraną literką. Maluch z kolei może ją pomalować farbami, kredką, a nawet wykleić plasteliną. Zobaczysz, że taka nauka alfabetu sprawi mu dużo frajdy.

Wycinanki z kolorowych gazet

Doskonale je pamiętam ze swojego dzieciństwa. Są genialne w rozwoju zdolności manualnych, uczą koncentracji, ale i doskonale sprawdzą się przy nauce alfabetu. Możecie wykorzystać do tego stare kolorowe gazety, czy katalogi wycinając z nich postacie, przedmioty, ubrania oraz większe litery. A następnie szukać elementów, które rozpoczynają się na konkretną literę, by ją do nich przypasować. To zajęcie naprawdę na długi czas, podczas którego można utworzyć cały alfabet.

Tablica kredowa

Nauka alfabetu przy użyciu tablicy kredowej? Jak najbardziej! Pisanie kredą to świetna zabawa. Możesz zapytać swoje dziecko, na jaką literę zaczyna się jego ulubiona zabawka czy kolor a później spróbujcie ją wspólnie zapisać. Najczęściej tablice mają z jednej strony część do pisania kredą a z drugiej – tablicę z magnesami. W nauce alfabetu świetne będą magnesy w kształcie literek, które można swobodnie przesuwać i układać z nich wyrazy. Kolorowanki Wystarczy wydrukować kolorowankę z jedną wybraną literką.

Rysowanie patykiem w mące, soli albo po piasku

Rysowanie po piasku to świetny sposób nauki alfabetu zarówno na podwórku jak i na wyjeździe, gdzie zawsze jest go po d dostatkiem. Wystarczy do tego patyk, którym można pisać. Co więcej, z patyków można układać literki. W domowych warunkach oraz zimą niezastąpiona będzie mąka bądź sól, po której można pisać np. długą wykałaczką.

Jak widzisz, sposobów na naukę alfabetu w domu czy w trasie jest całkiem sporo. Ja wykorzystałam wszystkie z nich i muszę przyznać, że moje dziecko było nimi zachwycone.

TUTAJ przeczytasz o innej formie nauki alfabetu, którą przetestowała mała Tosia 🙂

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od Sara Duszyńska
8STARS
8STARS to doświadczeni doradcy, szeroki asortyment i szerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.