Nauka alfabetu dla dzieci – poznajemy pierwsze literki

nauka alfabetu dla dzieci
Pewnie przy zdalnym nauczaniu i tak duży ciężar nauki Twoich dzieci spadł na Ciebie. Ale nawet gdy najmłodsi będą mogli wrócić do szkolnych ławek, warto dalej w domu dostarczać im dodatkowej edukacji.

Jeśli na bieżąco czytasz moje artykuły, wiesz pewnie, jak bardzo lubię zabawki edukacyjne, te które poza rozrywką dostarczają czegoś więcej. Zwykle skupiam się na takich edukacyjnych zabawkach wspierających rozwój najmłodszych. Tym razem wyjdę do troszkę starszych dzieci i razem z Panią Kamilą z firmy Tarnawa mam coś dla przedszkolaków. Czy nauka alfabetu dla dzieci pójdzie nam gładko?

nauka alfabetu dla dzieci

Zaczynamy przygodę z czytaniem

Na początek przeczytamy to, co napisano na kartoniku 😉 To znaczy ja przeczytam, bo Tosia, z którą będę dziś testować te tabliczki, dopiero poznaje literki. Tabliczka ma wymiary 36x26x2 cm. Wyraźnie więc widać na niej wszystkie kwadraciki z literkami i obrazkami. A każdy z kwadracików? One są na tyle duże, by dobrze odczytywało się z nich zapisane literki i słowa, ale wystarczająco małe, by dziecięce rączki wygodnie je odwracały.

Wygląd tablicy za niewielką dopłatą możemy spersonalizować! To super opcja, jeśli lubisz takie indywidualne podejście czy szukasz pomysłu na prezent dla kilkulatka.

nauka alfabetu dla dzieci
nauka alfabetu dla dzieci
Tabliczka zachęca nawet w wersji obrazkowej na kartonie 🙂
nauka alfabetu dla dzieci

Jakie literki poznamy na początku?

Tośka zachęcona już samym opakowaniem z chęcią otwiera karton, by przekonać się jak na żywo wygląda ta tabliczka. A prezentuje się ona naprawdę prześlicznie – całość wykonana jest z prawdziwego drewna, a pomalowana jest nietoksycznymi barwnikami 🙂

Takie indywidualne podejście do wykonywanych produktów jest moim zdaniem świetne. I o dziwo, może bardziej zainteresować dzieci niż elektroniczne tablety czy smartfony. Zdziwiona? Już tłumaczę – dzieci elektroniką otaczane są z każdej strony i właśnie taka drewniana, wydawałoby się zwykła zabawka, może bardziej przyciągnąć ich uwagę. Na naszej sesji potwierdziło się to zdecydowanie.

nauka alfabetu dla dzieci

Tosia po otworzeniu kartonu jeszcze bardziej zachwycona zaczyna szybko przyglądać się i badać, co uda jej się przeczytać. Od razu zaczyna wyszukiwać pośród całego alfabetu literki, które już wcześniej poznała.

drewniane literki

Na czym polega fenomen tej nauki?

Moim zdaniem prostota zabawki, a jednocześnie to, że daje ona tyle możliwości wymyślania różnych gier wspomagających naukę. Z jednej strony każdej z płytek znajduje się literka. Jest ona ręcznie namalowana w taki sposób, jak wygląda pismo odręczne poznawane przez nas na najwcześniejszych etapach edukacji. Tosia odwraca taki kwadracik na drugą stronę, a tam…

drewniane literki

Po drugiej stronie namalowane grafiki przedstawiające owoce, zwierzątka, pojazdy i wiele innych przedmiotów. Liczy się to, by w ich nazwie znalazła się literka, której dziecko, akurat się uczy. Każdy z obrazków jest oczywiście podpisany – to już opcja dla dzieci, które uczą się łączyć pojedyncze literki w całe słowa 🙂

drewniane literki
drewniane literki

Tabliczka daje wiele możliwości wspólnej nauki alfabetu dla dzieci. Gdy Tosia odczytała literki, które już zna, do akcji wkroczyła jej Mama, aby pomóc z tymi, które dla dziewczynki są jeszcze tajemnicze. Sposób tłumaczenia na literkach z obrazkami okazał się dużo skuteczniejszy niż „sucha” nauka z długopisem i zeszytem w ręce.

drewniane literki

Alfabet polski

Jeżeli spodobał Ci się taki ciekawy sposób nauki, to tabliczkę kupisz…


drewniane literki
drewniane literki

Nauka alfabetu dla dzieci – podsumowanie

Tak jak wspomniałam, możliwości zabawy jest wiele. Ta tabliczka może towarzyszyć dziecku przez cały okres nauki czytania i pisania. A do tego kosztuje stosunkowo niewiele jak na tyle możliwości i czasu, ile możemy z niej korzystać. A dzieci korzystają z niej od poznawania wyglądu pierwszej literki (tu mała uwaga: dopiero, gdy dziecko skończy 3 lata, bo elementy są dość małe) poprzez naukę składania literek w wyrazy aż do pełnego sukcesu, czyli pisania i czytania całych słów i zdań 🙂

Jeśli masz pod opieką właśnie takiego małego odkrywcę pierwszych literek, to koniecznie zajrzyj TUTAJ. Coraz więcej Mam stawia właśnie na takie proste zabawki, mam nadzieję, że Ty także docenisz możliwości takiej nauki alfabetu bez elektronicznych „ulepszeń”, które w rzeczywistości stają się tylko rozpraszaczami uwagi.

drewniane literki

Zabawki Tarnawy odkryłyśmy już wcześniej. Zaczęłyśmy od poznania pewnego niezwykłego zwierzątka, o którym przeczytasz w artykule: Wielkie przygody małej Wiewiórki.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  

napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Znaki drogowe – gra, która uczy
Makieta ulicy oraz znaki drogowe sprawią, że w dziecięcym pokoiku powstanie niemała...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.