Pieluchy ortopedyczne — czy twój maluch ich potrzebuje?

pieluszki ortopedyczne

Pieluchy ortopedyczne - czy pomagają? Czy nie krępuje ruchów dziecka? Na czym polega szerokie pieluchowanie? To ważne pytania, a odpowiedzi najlepiej jest szukać u ekspertów. Dzisiaj zobaczysz, jakie informacje udało mi się pozyskać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Pielucha jako produkty ortopedyczne

Pieluszki ortopedyczne znajdziesz również pod nazwą pieluch korekcyjnych. Są specjalnie wyprofilowane, by utrzymywać nóżki dziecka w prawidłowej pozycji. Ich celem jest zapobieganie dysplazji stawów biodrowych. Na czym polega ta choroba? Kiedy maluszek ma to schorzenie, powstaje zbyt płytka i płaska panewka stawu biodrowego. Wówczas kość udowa, która wchodzi w panewkę w niewłaściwy sposób. Zakładanie dziecku pieluch ortopedycznych pozytywnie wpływa na stawy biodrowe niemowlaka i przyczynia się również do leczenia dysplazji stawów. Pieluszki ortopedyczne poznasz po sztywniejszej i szerszej konstrukcji niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dzięki temu nóżki niemowlęcia są odpowiednio rozstawione.

Pieluszka ortopedyczna do zapobiegania dysplazji stawów

Nie używaj jej bez konsultacji ze specjalistą. Odpowiedni będzie na przykład lekarz ortopeda. Stawy biodrowe dziecka i ich budowa powinny być zbadane niezwłocznie po urodzeniu maluszka. Jeśli rozwój stawów biodrowych przebiega prawidłowo, nie ma podstaw do korzystania z pieluch tetrowych korekcyjnych i nie przydadzą ci się wielorazowe pieluchy ortopedyczne. Tego rodzaju produkty są odpowiednie jedynie w sytuacji, gdy należy chronić stawy biodrowe według zaleceń lekarza. O dysplazji fizjologicznej powinnaś więc wiedzieć odpowiednio wcześniej.

zuzuland otulacze
zuzuland otulacze
previous arrow
next arrow
Shadow

A jakie objawy mogą wzbudzać niepokój podczas obserwacji dziecka?

  • jeśli stosujesz prawidłowe przewijanie niemowlaka, a mimo to czujesz, jak jego kości przeskakują w stawie biodrowym,
  • gdy nóżki malucha ruszają się niesymetrycznie i słyszysz charakterystyczny trzask,
  • kiedy mimo odpowiedniej wagi dziecka, na skórze dziecka pod pośladkami zauważysz różniące się od siebie fałdki,
  • jeżeli twój brzdąc zaczyna chodzić i zauważysz, że jego ruchy są chwiejne; wówczas jedna nóżka może być krótsza.

Pamiętaj, że najważniejsza jest wizyta u eksperta. Lekarz ortopeda stwierdzi, czy masz do czynienia z objawami niedojrzałości fizjologicznej, czy miednica dziecka jest niewłaściwie rozwinięta i czy zaleci dziecku szerokie pieluchowanie.

Kiedy jest potrzebne szerokie pieluchowanie?

Bardzo możliwe, że zaleci je lekarz do leczenia dysplazji stawów. Czy będą to tego używane pieluchy wielorazowe, czy tradycyjne — nie ma to większego znaczenia. Jeśli dziecko ma się prawidłowo rozwijać, ważne będzie przewijanie niemowlaka za pomocą pieluszek korekcyjnych. Najprawdopodobniej rozpoznanie choroby będzie wynikiem usg stawów biodrowych. Wówczas okaże się, że sposób noszenia pieluch, a nawet noszenie dziecka jest niezwykle ważne. Aby zwalczyć fizjologiczną dysplazję stawu i sprawić, że stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo, staniesz przed wyborem odpowiednich pieluszek. Pieluchy zakładane tak, by pozostawić maluszkowi swobodę ruchów wesprą elementy stawu biodrowego. Jak widzisz, prawidłowe przewijanie niemowlaka to klucz do sukcesu. Więcej przeczytasz w artykule „Szerokie pieluchowanie.

Szerokie noszenie — jak wygląda?

pieluszki ortopedyczne dysplazja 2

Słyszałaś o kangurowaniu dziecka? Jestem pewna, że tak. By dzieci rozwijały się prawidłowo, potrzebują bliskości. Przy dysplazji fizjologicznej maluszek powinien szeroko obejmować nóżkami rodzica podczas noszenia. Należy dobrać odpowiednie produkty ortopedyczne, takie jak pielucha, by miednica dziecka była właściwie ułożona. Dzięki kangurowaniu rozwój dziecka odbywa się w sposób harmonijny i naturalny. W zależności od wagi dziecka możesz wybrać różne możliwości, jak nosidełka czy chusty. Do wszystkich akcesoriów przyda ci pojemna i wygodna torba. O tym, jak wybrać najlepszą przeczytasz w artykule „Torba do wózka dziecięcego„.

Pieluszki ortopedyczne — jakie są rodzaje?

pieluchy ortopedyczne dysplazja 3

Przewijanie niemowlaka, który wymaga odpowiedniego zajęcia się zgiętymi stawami biodrowymi powinno odbywać się za pomocą odpowiednich pieluszek. Jakie są rodzaje pieluch ortopedycznych? Możesz zerknąć na ofertę sklepów, które proponują wielorazowe pieluchy ortopedyczne. To ciekawa alternatywa dla tych tradycyjnych, jeśli chcesz żyć w duchu eko. Jeśli wybierzesz produkt dobrej jakości, zmiana pieluchy będzie przyjemna dla maluszka i nie sprawi ci kłopotu. W przypadku stawów biodrowych wymagających profilaktyki lub leczenia zwróć uwagę, by pieluszka była przystosowana do wagi dziecka.

Pieluszki różnią się od siebie między innymi rodzajem zapięcia. By panewka stawu biodrowego była ułożona w prawidłowej pozycji, mocowanie powinno być solidne. Możesz skonsultować z lekarzem, które z nich będzie odpowiednie. Jednorzepowe, czterorzepowe, mieszane? Wybór jest dość szeroki. Pieluchy mogą być też usztywniane lub pikowane. Przewijanie niemowlaka tak, by panewka stawu biodrowego miała właściwą pozycję wesprze rozwój dziecka i pomoże w leczeniu niedojrzałości fizjologicznej.

Gdzie warto kupić pieluszki ortopedyczne?

Mają ogromny wpływ na rozwój niemowlęcia, więc należy wybrać zaufanego producenta i sprzedawcę. Tutaj polecam Ci takiego, którego sprawdziłam osobiście:

  • bubibabypoza pieluszkami, mają też poradniki i podpowiedzi

Ciekawe artykuły dla szkrabów czekają oczywiście w naszym magazynie. „wPokoiku Nowe Wydanie” jest pełne atrakcyjnych propozycji dla dzieci i rodziców. A dla starszych smyków mam coś ekstra! „Kolorowanki dla dzieci do druku„. Całkiem darmowe, tematyczne i przyjazne. Wystarczy wydrukować i dać maluchowi, by mógł się zająć sobą, a ty zyskasz chwilę dla siebie.

napisany przez
Więcej od wPokoiku.pl
Puzzle dla małych dzieci – jak wybrać odpowiednie dla wieku dziecka?
Puzzle dla małych dzieci to świetna zabawa- zobacz, na co zwrócić uwagę...
Czytaj więcej
0 replies on “Pieluchy ortopedyczne — czy twój maluch ich potrzebuje?”