Nie ukrywam, że moim celem jest przekonanie, jak największej liczby z Was do tego, że pieluszki wielorazowe dla noworodka czy trochę starszego dziecka są bardzo dobrą inwestycją, nie tylko związaną z ekonomicznym aspektem, ale i zdrowotnym. Żeby odpowiedzieć Wam na pytania dotyczące początków pieluchowania, wybrałam Jaśka, żeby to właśnie on przetestował otulacz One Size od Lulli, który jest odpowiedni dla dzieci od 7 kg do 16 kg. Czy dobre dla niego będą takie pieluchy wielorazowe? Opinie uzyskam od mamy Jasia.
Zwykle nie opowiadam o opakowaniach testowanych przez nas produktów, ale tym razem muszę wspomnieć o tym, jak uroczo zapakowana została ta pieluszka. Ekologiczny papier podkreślił to, że pieluszki wielorazowe są dużo lepsze dla środowiska niż jednorazowe pampersy. Do tego mamy przewiązane kokardką, ręcznie pisane życzenia, które pozwalają czuć się każdemu klientowi wyjątkowo.
Jakie pieluszki wielorazowe wybrać na początek?
Na początku wybór pieluszki wydaje się bardzo trudny, ale na stronie producenta mamy opisy wszystkich dostępnych systemów pieluchowania. Pierwsze z czym przyjdzie nam się zmierzyć to nazewnictwo, które na początkach naszej drogi może zawrócić nam w głowie. Spotkamy się z takimi
nazwami:
● AIO (All-In-One) – pieluszka, do której wkład chłonny jest wszyty, ona w zakładaniu
najbardziej przypomina pampersa jednorazowego, i tak właśnie się jej używa,
● Kieszonka – pieluszka, która posiada cienką dodatkową warstwę materiału, pod którą
wsuwamy wkład chłonny,
● Otulacz – ta pieluszka to sama warstwa chroniąca ubranko przed zamoczeniem, do niej
również potrzebujemy wkładu chłonnego.
Wybór zależy od naszych oczekiwań i potrzeb dziecka. Ja skupię się na testowym otulaczu Jaśka.
Przejdźmy do zawartości tej paczuszki. W środku mamy otulacz One Size, czyli taki, który dopasuje się do wagi maluszka powyżej 7 kg. Oprócz niego mamy wielorazowy wkład bambusowy. Taki zestaw to dobry wybór na początki z pieluchowaniem wielorazowym. Pamiętajmy , że ważne jest dobranie
pieluszki do wagi naszego dziecka. Jeśli mamy noworodka to wybieramy rozmiar New Born lub S, takie pieluszki mają specjalne wycięcie na kikut pępowinowy oraz są cieniutkie. Przy większych dzieciach wybieramy rozmiar Mini One Size lub One Size. Rozmiary są tak dopracowane, aby zawsze
móc jak najlepiej dopasować pieluszkę wielorazową do dziecka, jest to trochę tak jak z pampersem, gdzie mamy numer i zakres wagowy.
Pieluchy wielorazowe – jak używać otulaczy?
Otulacz ma rozmiar uniwersalny, ale musimy wiedzieć, jaki rozmiar wkładu wybrać. Nie jest to na szczęście zbyt skomplikowane, ponieważ należy zwrócić tylko uwagę na to, jak duże jest nasze dziecko. A więc dla otulacza w rozmiarze One Size:
- jeśli jest jeszcze tak małe, że pieluszka będzie najbardziej spięta, to wybieramy wkłady krótkie NB oraz S, wkład długi S/M
- jeśli pieluszka będzie w połowie spięta, wtedy kupmy wkład krótki S oraz M, wkład długi S/M oraz L/XL
- natomiast do najluźniej spiętej pieluszki pasują wkład krótki L oraz wkład długi L/XL
Czy Jasiek przekona się do pieluch wielorazowych?
Gdy poznałyśmy już wszystkie tajniki dotyczące wyboru odpowiednich pieluszek, możemy przejść do najważniejszego elementu, czyli tego, jak sprawdzą się one w użytku. Zakładanie otulacza okazało się bardzo proste, jednorazowe pampersy wcale nie są łatwiejsze w przebieraniu.
Po odpowiednim zapięciu otulacza, bardzo fajnie dopasował się on do ciała Jaśka. Producent bardzo dobrze przemyślał to, jak uszyć pieluszkę wielorazową, ponieważ otulacz jest przygotowany w taki sposób, że jest wąski w kroku. Nie krępuje przez to ruchów maluszka i jest tak wygodny, że może być założony przez długie godziny. Dobrze też pamiętać o tym, że taką pieluszkę wielorazową zmieniamy po każdym jej zanieczyszczeniu.
Jasiek jest teraz na takim etapie, że zaczyna raczkować. Obawiałam się, że podczas takiego ruchu wkład może się przesuwać, ale na szczęście w otulaczu są zakładki z przodu i z tyłu, które utrzymują go w miejscu. Nawet, gdy Jasiek zrobił siusiu, to jego brzuszek pozostał suchy, bo wkład trzymał wszystko w jednym miejscu, a zakładka chroniła przed przeciekiem.
Jak prać pieluchy wielorazowe?
Znów próbując przekonać Was do pieluch wielorazowych, wspomnę o tym, w czym prać pieluchy wielorazowe. Bo wbrew pozorom nie jest to wcale zadanie bardzo trudne. Spokojnie możemy prać je w pralce w 40 stopniach z dodatkiem środka odkażającego lub w proszku do białego w 60 stopniach. Wirowania nie możemy ustawić na więcej niż 800 obrotów i nie zapomnijcie rozpiąć pieluchy przed włożeniem jej do wody, ponieważ podczas prania mogłyby się popsuć w niej zapięcia. Dla posiadaczy suszarki bębnowej wspomnę, że pieluszki AIO i kieszonki można w niej suszyć. A otulacz po praniu schnie bardzo szybko
Podsumowanie
Jak widać nie takie pieluchy wielorazowe straszne, jak niektórzy je malują. Są wygodne w przebieraniu jak zwykłe pampersy, a pranie ich wcale nie jest skomplikowane. O tym, że używając pieluch wielorazowych dbamy równocześnie o środowisko, chyba każda z nas wie doskonale, bo nie generujemy ton trudno rozkładalnych pieluch jednorazowych. Ale warto wspomnieć również o tym, że to opcja zdecydowanie bardziej ekonomiczna w porównaniu do jednorazówek, chociaż początkowy zakup może wydać nam się sporym kosztem, ale naprawdę na koniec jesteśmy na duży PLUS.
A może oprócz pieluszki szukasz ubranek dla takich maluszków? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco, wejdź koniecznie na nasz poprzedni artykuł: Ubranka dla dzieci – coś dla małego Łapserdaka.
Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci
Czekamy na ciebie ツ