Regał dla dziecka – szykujemy domową biblioteczkę

regał dla dziecka
Według statystyk w zeszłym roku tylko 39 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Aby poprawić te statystyki powinniśmy od najmłodszych lat zachęcać nasze dzieci do czytania, aby książki nie kojarzyły im się wyłącznie z nudnymi lekturami szkolnymi.

Choć nie ocenia się książki po okładce, to trzeba przyznać, że okładki dziecięcych książeczek zachęcają mnogością barw, kolorowymi obrazkami i zabawnymi tytułami. Jednak, gdy książki stoją na półkach grzbietami do przodu, ciężko znaleźć siłę, która zachęci dziecko do sięgnięcia po taką książkę. Dlatego wyszukałam regał dla dziecka, na który książeczki układamy w taki sposób, by kolorowe okładki kusiły maluchy do sięgnięcia po nie. Zobaczcie, jak biblioteczka Nadii będzie wyglądać na regale od Juupi.

Zacznijmy od kwestii technicznych

Regał dla dziecka musieliśmy zmontować sami, jednak nie było to bardzo wymagające zajęcie. Najwięcej siły trzeba było włożyć w dokręcenie śrub, bo czuć, że brzozowa sklejka z jakiej wykonano regał, jest bardzo solidnym materiałem. Po złożeniu regał ma wymiary: długość 80 cm, głębokość 35 cm, wysokość 85 cm. Jego cztery półki znajdują się więc idealnie w zasięgu wzroku kilkulatka.

Regał na książki dla dzieci

Teraz w promocyjnej cenie kupisz go…

Po złożeniu oczywiście przyszedł czas na ostateczna ocenę mamy, która sprawdziła, na ile stabilny jest ten biały regał dla dziecka. Ocena jest niezwykle pozytywna, ponieważ czuć, że regał nie jest wywrotny. Nie będzie więc obaw, że Nadia sięgając po książeczki, przewróci go na siebie.

Nadia jest już gotowa to przetestowania regału 🙂

Regał dla dziecka – ile książek na nim zmieścimy?

Gdy możemy już przejść do ułożenia książeczek na półkach, Nadia bardzo chętnie zbiera całą swoją biblioteczkę. Dziewczynka znajduje wystarczająco dużo miejsca na każdy z ulubionych tytułów. Wkrótce cały mebel jest zapełniony i możemy zabrać się do czytania…
I tak jak zauważyłam na początku, regał ma bardzo fajną wysokość. Na wysokości wzroku i rączek Nadii znajduje się cały zbiór książek. Dodatkowo od razu widać całe okładki, które zachęcają do sięgnięcia po książki. Nadia dopiero poznaje pierwsze literki, dlatego do przeglądania książeczek najbardziej zachęcają ją obrazki na okładkach. Taki sposób ułożenia książek bardzo się sprawdza. Dziecko przyciągnięte interesującymi obrazkami, coraz chętniej będzie samo decydować się na przeczytanie książek.
Tak było tez podczas naszego testowania regału, podczas którego musiałyśmy zarządzić przerwę na czytanie wybranych przez Nadię książeczek 🙂

Jak zachęcać dzieci do czytania książek?

Dzieci bardzo szybko się nudzą. Nawet ulubiona zabawka potrafi szybko trafić w kąt. Twórcy tego regału wpadli jednak na świetny pomysł, co zrobić, żeby ulubione bajki nie poszły w niepamięć. Ze regałem jest specjalny schowek, gdzie możemy odkładać książki, które są już przeczytane i dzieci straciły nimi chwilowo zainteresowanie. W ten sposób książeczki są w ciągłym obiegu i co kilka dni możemy modernizować dziecięcą biblioteczkę. A jak dobrze wiemy, każda zabawka czy książka, która wraca do dziecka po jakimś czasie nieobecności jest dla niego jak nowa 🙂
Dla mnie na plus jest, to, że książki w schowku możemy układać jedną na drugiej lub stawiać je tak samo jak z przodu tego regału dla dziecka. Dzięki temu możemy dostosować ułożenie książek do tego, ile ich mamy lub po prostu do tego, jak wygodniej jest je nam tam chować.

Nadia z chęcią układała książeczki w schowku

Podsumowanie

Wszystkim rodzicom, którzy mają wystarczająco dużo miejsca na taką małą biblioteczkę w swoim mieszkaniu, zdecydowanie mogę polecić taki regał. Niski mebel jest bardzo wygodny do codziennego korzystania przez dzieci. Każdy z poziomów regału jest na takiej wysokości, że mali czytelnicy spokojnie dosięgną do każdej książki. Dodatkowo książeczki są na nim poukładane tak, że zachęcają okładkami do tego stopnia, że sama mam ochotę sięgnąć po niektóre tytuły 😉
Od siebie dodam jeszcze, że jeśli nie macie tylu książeczek, żeby zapełnić całą taką biblioteczkę, spokojnie na regale można poukładać ulubione zabawki. Z pluszakami czy lalkami także sprawdzi się ten patent ze schowkiem, gdzie zabawki czy książki mogą „przeczekać” aż dziecko znów się nimi zainteresuje.

A jeśli szukacie fajnych książek dla dzieci, które mogą znaleźć się na takim regale, zobaczcie koniecznie, co polecaliśmy w artykule: Książki dla Smakosza, Podróżnika i… Każdego.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Dekoracje bożonarodzeniowe dla dzieci – poznajcie Elfika
W świątecznym klimacie chciałabym przedstawić Wam Elfika - prześliczną świąteczną figurkę, która...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.