Sposoby na mdłości — jak sobie z nimi poradzić?

kobieta-w-ciazy

Chcesz poznać najlepsze sposoby na mdłości? Oto pomoc dla kobiet w radzeniu sobie z nudnościami w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym są poranne mdłości?

Poranne mdłości opisują nudności i wymioty, które mogą wystąpić, gdy jesteś w ciąży. Ponieważ twój zmysł węchu jest wyjątkowo wyostrzony, możesz także odczuwać silną awersję do niektórych pokarmów i zapachów.

Jednak „poranna” część tego objawu ciąży jest dość myląca. Jeśli jesteś jedną z szacunkowych 3 na 4 spodziewających się matek, które cierpią na poranne objawy choroby, wiesz, że nudności i wymioty mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Zwykle zaczynają się one około 6. tygodnia ciąży w połowie drugiego miesiąca. Nic dziwnego, że jest to jeden z pierwszych znaków ostrzegawczych, których się spodziewasz — to tylko tydzień po tym, jak poziom hormonu hCG wzrósł na tyle, aby uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego! Jeśli masz wrażliwy żołądek – na przykład zawsze masz chorobę lokomocyjną lub chorobę morską – bardziej prawdopodobne jest, że będziesz mieć poważniejsze nudności i wymioty w czasie ciąży. Nie u wszystkich kobiet poranne mdłości pojawiają się w tym samym czasie. Niektóre mamy stwierdzają, że odczuwają je nieco później między 7 a 9 tygodniem, ale wszystkie są zgodne co do jednego -ten niezbyt zabawny objaw ciąży zwykle znika na początku drugiego trymestru. Chociaż mdłości nie są złym objawem, warto by było znać na nie jakieś dobre sposoby, prawda?

Jesteś tym, co jesz

migdaly-na-mdlosci

Zmiana diety to jeden z najlepszych sposobów na mdłości w ciąży. To, co spożywamy, ma duże znaczenie dla pracy naszego żołądka, więc przestrzegaj jej zdrowych zasad. Jedz regularne posiłki, unikaj pokarmów o intensywnym zapachu i zadbaj o to, by spożywać odpowiednią ilość wysokobiałkowych produktów. Istotne jest, by na co dzień unikać w diecie smażonych, ciężkich potraw mogących wywoływać nudności a spożywać takie, które pomogą nam sobie z nimi poradzić.

Jednymi z najbardziej popularnych środków dla kobiet w ciąży, powszechnie stosowanymi w leczeniu tego nieprzyjemnego odczucia są imbir i migdały. Badania pokazują, że zawarte w nich związki działają podobnie, jak leki przeciw nudnościom. Ich spożywanie może być skuteczną metodą na pozbycie się uciążliwych objawów tej porannej choroby. Możesz też stosować wszelkiego rodzaju napary z rumianku, melisy czy mięty, które wspomogą Twoje trawienie i uspokoją organizm. Jeżeli chcesz poznać inne sposoby na mdłości w ciąży, koniecznie przeczytaj artykuł „Domowe sposoby na mdłości w ciąży”.

Skuteczne sposoby na mdłości

Nudności spowodowane ciążą mogą być trudne do całkowitego uniknięcia, jednak można je odrobinę złagodzić. Okazuje się, że dwiema powszechnie stosowanymi praktykami, stosowanymi już w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia nudności i wymiotów ciążowych są akupunktura i akupresura.

Obie techniki stymulują włókna nerwowe, które przekazują sygnały do mózgu i rdzenia kręgowego. Uważa się, że sygnały te mają zdolność zmniejszania nudności

Co więcej, badania pokazują, że obie formy są tak samo skuteczne, jak leki w zmniejszaniu objawów, praktycznie bez negatywnych skutków ubocznych.

Możesz samodzielnie stymulować ten nerw, po prostu umieszczając kciuk na 2–3 szerokości palców w dół od wewnętrznej strony nadgarstka, między dwoma wystającymi ścięgnami. Pomyślałabyś kiedyś, że akupresura i akupunktura to takie skuteczne sposoby na mdłości?

Tagi do wpisu
, ,
napisany przez
Więcej od Sara Duszyńska
Pieluszki wielorazowe – czy warto mieć je w domu?
Pojęcie pieluszki wielorazowe coraz częściej pojawia się w świadomości rodziców. Podpowiadamy, dlaczego...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.