Tablica manipulacyjna – edukacyjna zabawa na wysokim poziomie

tablica manipulacyjna
Tablice manipulacyjne zyskują wśród rodziców taka popularność, że i ja postanowiłam zająć się tym tematem. Zobaczcie, czego dzieci nauczą się podczas takiej zabawy.

Jeszcze zanim tablica manipulacyjna od Woobiboo do nas dotarła, zrobiłam dokładną analizę tego, dla jakich dzieci jest to zabawka. Odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie się nie da, ale z pewnością jest to zabawka, która posłuży przez kilka lat. Nawet niemowlak może zainteresować się kilkoma jej elementami, a te części tablicy, które wymagają manualnej zręczności, sprawdzą się u przedszkolaków. Dlatego ja, żeby poznać jak najwięcej funkcji tablicy – przetestuję ją z czteroletnią Emilką.

Z czego składa się tablica manipulacyjna?

Gdy tylko przyszła do nas przesyłka z tablicą, byłam pierwszą osobą, która się z nią zapoznała. I przyznaję, że mnogość elementów, jakie możemy na niej znaleźć mnie zaskoczyła. Przyglądałam się jej dość długo i z każdą chwilą zauważałam kolejne części.

Tablica manipulacyjna PREMIUM

Tablicę imienną przeznaczoną do zawieszenia na ścianie możecie znaleźć…

Podobnie było z Emilką, która na początku była onieśmielona wszystkimi detalami tej tablicy, więc zabawę zaczęła od największych elementów, czyli trąbki i kółek. Dźwięk trąbki sprawdziłby się także w przypadku mniejszych dzieci, takich które mają mniej więcej rok i interesują się nowymi dźwiękami, jakie do nich dochodzą. Następnie do gry wszedł zębaty mechanizm – wystarczyło, że dziewczynka palcem poruszyła jedno z kół, a trzy kolejne same poszły w ruch.

Poznajemy kolory i kształty

Kolejnym elementem tablicy Woobiboo, na który Emilka bardzo szybko zwróciła uwagę to włączniki kolorowych świateł. Podczas przełączania możemy uczyć dziecko rozpoznawać nazwy kolorów. Podobnie jest z kształtami, które także maluchy mogą poznać podczas zabawy tablicą. Na sznurkach mamy zawieszone gwiazdki, serduszka i figury geometryczne, jakie trzeba dopasować do ich miejsc na tablicy.

Kilkuletnie dzieci bawiąc się tablicą uczą się także tak praktycznych czynności jak wiązanie sznurówek czy rozpoznawanie godzin na zegarku. Poznawanie kolejnych funkcji i elementów znajdujących się na tej edukacyjnej tablicy zdaje się nie mieć końca…

Dlaczego warto kupić gotową tablicę manipulacyjną?

Zawsze przed testowaniem dziecięcych produktów staram się dowiedzieć o nich jak najwięcej szczegółów. Tak samo było i tym razem. Przeglądając fora dla mam zaskoczyło mnie to, jak dużo osób szuka porad jak samemu zrobić taką tablicę. Faktycznie – część elementów, jakie się na niej znajdują, możemy znaleźć w domu czy garażu. Ja jednak odradzałabym bawienie się w złotą rączkę i własnoręczne konstruowanie tablic manipulacyjnych. Już wyjaśniam dlaczego.

Tablica podwójna

Dla rodzeństwa, w żłobku czy przedszkolu, warto zaopatrzyć się w podwójną tablicę, która możecie kupić…

Przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszych dzieci. Wybierając tablicę taką jak nasza, czyli przygotowaną przez doświadczonego producenta, mamy pewność, że wszystkie znajdujące się na niej elementy są w pełni bezpieczne dla maluchów. Są też skonstruowane solidnie, w taki sposób, że możemy mieć pewność, że małe części nie odczepią się od tablicy podczas zabawy i nie będą niebezpieczne dla najmłodszych.

Od razu wiemy też, że każdy pojedynczy fragment tablicy jest wybrany starannie i sprawdzono już, że zaciekawią one dzieci. Po teście z Emilką mogę potwierdzić, że wszystko to, co znalazło się na naszej tablicy, bardzo zaabsorbowało dziewczynkę. Widać, że nic nie znalazło się na tablicy przypadkowo.

Podsumowanie

Testowana przez nas tablica z pewnością jest warta polecenia wszystkim rodzicom dzieci – od kilku miesięcy do kilku lat. Znaleźć możemy na niej elementy, które zainteresują zarówno niemowlaka, dwulatka czy nawet przedszkolaka, takiego jak Emilka. Dziewczynkę najbardziej zainteresowały głośna trąbka, panel z 3 diodami, drzwiczki z klamką, które po otworzeniu ukazywały schowane za nimi obrazki.

Jak widzicie, jedna tablica wystarczy na lata, a maluszek wraz z przybywaniem kolejnych miesięcy, może poznawać kolejne jej funkcje i zdobywać dzięki niej nowe umiejętności. A dzięki temu, że dziecko może tyle czynności wykonywać na tej tablicy, mamy pewność, że to nie jest zabawka, która szybko się znudzi i wyląduje w kącie. Ja dodam od siebie jeszcze na koniec, że widząc ogrom funkcji i elementów oraz to, jak zaabsorbowały one Emilkę – już rozumiem, dlaczego tablice manipulacyjne Wobiboo stały się takim przebojem wśród rodziców.

O tym, dlaczego warto wpływać na zmysły maluszka od pierwszych miesięcy przeczytacie w artykule: Integracja sensoryczna – czyli sensoryka od początku.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ  
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Jakich artykułów higienicznych potrzebuje dziecko w pierwszych dniach?
Nasza torba szpitalna z wyprawką jest już coraz pełniejsza. Tym razem trafiły...
Czytaj więcej
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.