Zabawki Montessori
Metoda Montessori podbiła świat zabawek kilka lat temu. Dzisiaj wiadomo, że to dobry trend, który pozytywnie wpływa na rozwój maluchów. Dowiedz się więcej zarówno o samym systemie, jak i zabawkach, by dokonywać mądrych zakupowych wyborów.
Z tego artykułu dowiesz się:
– co to jest metoda Montessori?
– czym się charakteryzują zabawki edukacyjne Montessori?
– jakie zabawki Montessori są odpowiednie dla noworodka?
– które wybrać dla rocznego dziecka?
– co sprawdzi się dla dwulatka?
Zabawki Montessori wciąż na topie
Zabawki Montessori muszą spełniać konkretne warunki, by móc się takimi mianować. O ich specyfice przeczytasz za chwilkę, ale najpierw pogadamy chwilę o samej metodzie. Zacznijmy od zapoznania się z Marią Montessori — pedagogiem i lekarzem. Zauważyła, że tradycyjny system wychowania maluchów opiera się na bardzo surowej dyscyplinie i tłumieniu ciekawości dzieci. Miały być spokojne, grzeczne i nie wychylać się.
Jak słusznie stwierdziła, takie zachowania źle wpływały na ich rozwój. Uważała, że do szkrabów należy podchodzić indywidualnie i pozwalać im na popełnianie błędów oraz wyciąganie wniosków. Obecnie w szkołach sygnowanych jej nazwiskiem nie ma kar i nagród oraz prac domowych. Program nauczania płynie naturalnie, a dzieci mają szansę rozwinąć się w wybranym kierunku.
Zabawki Montessori, czy jakie?
W żłobkach, przedszkolach i szkołach, które wprowadziły zalecenia Montessori, nie znajdziesz typowych lalek, misiów czy samochodzików. Zabawki Montessori to łamigłówki, układanki, maty edukacyjne czy puzzle. Ich zadaniem jest stawianie maluchom wyzwań, które uczą je cierpliwości, nauki na błędach i dociekania prawidłowych rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się drewniane zabawki Montessori, tworzone z dbałością o środowisko naturalne. Możesz uczyć swoje dziecko proekologicznych zachowań już od najmłodszego wieku. No i fajnie jest też przyzwyczajać je do tego, że jednak należy zachować trochę porządku tu i ówdzie 😉 Przeczytaj artykuł „Pojemnik na zabawki — nasze TOP 5 propozycji” i zobacz, czy uda ci się przekonać malucha do sprzątania. Nie lada wyzwanie!
Zabawki Montessori dla niemowląt
Takie maluszki pokochają wiszące zabawki, które możesz przytwierdzić do łóżeczka, kołyski lub wózka. Pamiętaj, że noworodek widzi świat w zasadzie dwuwymiarowo i spokojnie czekając w twoim brzuchu na pierwszy spacer, nie poznał żadnego koloru poza swoim ciepłym, przytulnym domkiem. Nie wolno go przebodźcowywać. Warto postawić na czarno-białe i kontrastujące obiekty i regularnych kształtach.
Zabawki Montessori dla rocznego dziecka
Smyk będzie bardzo chciał wszystkiego dotknąć i prawdopodobnie posmakować 😉 Weź więc pod uwagę materiały, z których są wykonane akcesoria. Drewniane zabawki Montessori malowane bezpieczną farbą będą świetnym pomysłem dla roczniaka. Na rynku istnieją urocze układanki w geometrycznych kształtach z prostymi grafikami, na przykład zwierzątek. Rozwijającymi gadżetami są również sortery. Może pamiętasz ze swojego dzieciństwa grę, w której trzeba było dopasować kształt do otworu? Aktualnie tego typu aktywności są bardzo potrzebne i genialnie wpływają na rozwój.
Zabawki Montessori dla rocznego dziecka mogą być też przydatne podczas spaceru… po domu. Przynajmniej na początku. Rozważ zakup pchacza, dzięki któremu dziecko poćwiczy równowagę i koncentrację. W sklepach internetowych czekają również kontrastowe książeczki z różnymi wystającymi elementami do chwytania małymi łapkami. Na te wszystkie perełki przyda się miejsce, które je wyeksponuje i zachęci szkraba do zabawy. Zajrzyj do artykułu „Półka na ścianę dla dzieci” i zobacz, jakie śliczne i praktyczne propozycje możesz wybrać.
Zabawki Montessori dla 2 latka — jakie wybrać?
Instrumenty. Ja wiem, że to może brzmieć strasznie, bo zdaję sobie sprawę z tego, jak gorzko brzmi muzyka wygrywana na bębenku o piątej nad ranem. Jednak tego typu zabawki Montessori to nie tylko frajda dla maluchów, ale też pomoc w harmonijnym rozwoju. Dwulatki polubią też barwne układanki ćwiczące małą motorykę i koordynację ręka-oko. Z kolei do rozwoju mowy przydadzą się zabawki Montessori z nazwami zwierzątek, owoców czy warzyw. Nowe słownictwo to nowe powody do zabawy i uśmiechu.
Smyki w tym wieku mogą też próbować naśladować rodziców. Dlatego dziecięce akcesoria kuchenne wykonane z bezpiecznych materiałów to również dobry pomysł. Przy okazji ciekawostka — w szkołach (na przykład norweskich), gdzie wprowadzono metodę i zabawki Montessori, w klasach stoją sprzęty codziennego użytku, takie jak lodówka. Tylko że w każdej sali taki sprzęt występuję w jednej sztuce. Po co? By maluchy uczyły się cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolej, by skorzystać z urządzenia.
To jak? Wiesz już, jakie zabawki Montessori sprawisz swojemu dziecku? A może w twojej rodzinie właśnie przyszedł na świat maluszek i chcesz podarować mu rozwijające akcesoria? Każdy moment jest dobry, by wspomóc dziecięcy progres.