Jakie powinny być farby kredowe do pokoju dziecka? Najważniejsze, by była bezpieczna, sprawdzona i najlepszej jakości. Farby kredowe, które są ekologiczne, nie mają zapachu, a malowanie nimi idzie sprawnie i szybko. Ponadto są bardzo wytrzymałe i niezwykle wydajne. Można nimi pomalować niedostępne zakamarki. Farba kredowa do malowania mebli oraz zabawek drewnianych to must have przy odnowie pokoju dziecka.
Dlaczego warto sięgnąć po farby kredowe do malowania mebli i zabawek dziecięcych?
Farby kredowe mają naprawdę szerokie zastosowanie. Sprawdzą się do pomalowania: drewna, plastiku, betonu, kamienia, laminatu płytek, metalu, tkanin oraz szkła. To właśnie najwyższa jakość tych farb gwarantuje ich wszechstronność. Dodatkowo możesz wybierać wśród szerokiej gamy kolorów tych produktów. Są bezpieczne dla środowiska i bezzapachowe, co dla mnie jako rodzica ma ogromne znaczenie.
Malowanie mebli oraz zabawek – jak to wygląda przed i po?
Przed malowaniem farbami kredowymi należy najpierw powierzchnię:
- Oczyścić z brudu, kurzu oraz rozwarstwiającej się starej farby przy pomocy papieru ściernego, szpachelki z opalarką bądź specjalnego preparatu, który służy do pozbycia się starej powłoki. Jeżeli zabawki bądź meble posiadają ubytki czy uszkodzenia warto je zaszpachlować tudzież uzupełnić specjalnym kitem przeznaczonym do drewna.
- Zmatowić papierem ściernym. Samo przetarcie starej farby wystarczy, nie trzeba jej ścierać. Ten etap pomaga także wyrównać powierzchnię.
- Wytrzeć mebel bądź zabawkę wilgotną szmatką z bawełny. Pozwoli to na pozbycie się kurzu, pyłu, zabrudzeń.
- Odtłuścić dobrym płynem do naczyń z małą ilością wody lub benzyną ekstrakcyjną.
Przystępując do malowania zabawek drewnianych lub mebli należy zweryfikować czy nie potrzebują podkładu gruntującego. Wymagają tego m.in.:
- śliskie powierzchnie np. okleina meblowa, która wpływa na rozmazywanie się farby,
- surowe drewno, ponieważ czasem uwalnia żywicę i barwiącą taninę,
- powierzchnie, które były bejcowane – są w stanie zabarwić farbę.
Farby kredowe do mebli oraz do malowania zabawek drewnianych przed każdym użyciem trzeba dobrze wymieszać. Jeśli malowanie nią idzie bardzo ciężko można dodać odrobinę wody i znów zamieszać, najlepiej w oddzielnym pojemniku.
Farby kredowe pozwalają na kreatywność i szerokie zastosowanie. I to od oczekiwanego efektu końcowego zależy dobór narzędzi – muszą być wysokiej jakości oraz nie gubić włosów w trakcie malowania. Najlepszy do tego będzie wałek bądź pędzel naturalny tudzież syntetyczny.
Przystępujemy do malowania! Dzięki temu, że farby kredowe są praktycznie bezzapachowe można nimi malować w zamkniętym pomieszczeniu przez kilka godzin. Najpierw należy dobrze wymieszaną farbą pokryć pierwszą warstwę. Farby kredowe są preparatem szybkoschnącym, dzięki czemu kolejną warstwę możemy nakładać już po 1-2 godzinach. Po pierwszym malowaniu i wyschnięciu dobrze jest przetrzeć powierzchnię papierem ściernym, a także zdjąć suchą szmatką pył kredowy. Obie czynności należy powtarzać do pełnego pokrycia mebla lub zabawki farbą. Przeważnie są to tylko dwie warstwy.
Zabezpieczenie powierzchni – niezbędny element końcowy
Po dokładnym pomalowaniu zabawek bądź mebli należy utrwalić uzyskany efekt lakierem lub naturalnym, bezbarwnym woskiem na bazie wosku pszczelego. Pierwszy z nich tworzy ledwie widoczną, wodoodporną warstwę zabezpieczającą. Chroni przed czynnikami atmosferycznymi oraz od uszkodzeń mechanicznych. Drugi z kolei – wnika w strukturę farby nadając jej niezwykle aksamitne wykończenie. Farba kredowa ukazuje pełny, głęboki kolor dopiero po zabezpieczeniu.
Ciekawym rozwiązaniem są także farby kredowe samowoskujące, które nie wymagają zabezpieczenia. Przydatne do odnawiania mebli i zabawek na jednolity kolor, bez skomplikowanej stylizacji. Farby po wyschnięciu nie są podatne na obróbkę mechaniczną, jak np. tworzenie przecierek. Idealnie nadają się do tych samych powierzchni co klasyczne farby kredowe, jednak nieco częściej będą wymagały użycia podkładu.
Jak widać praktycznie każdy element pokoju możemy zmienić i nadać im niepowtarzalnego wyglądu. Np. regał na książki, który opisałam TUTAJ, również może mieć kolor jaki tylko sobie zamarzymy. 🙂