Jagodowy stempel – listy pełne emocji i przygody

jagodowy-stempel-wywiad-top

W dzisiejszym świecie pełnym technologii i cyfrowych rozrywek, warto pamiętać o tym, że dzieci potrzebują równowagi oraz kontaktu z innymi ludźmi i emocjami. W ramach wywiadu rozmawiamy z twórcami Jagodowego Stempla, który jest narzędziem długofalowego wsparcia dla rodziców, używając korespondencji listowej, by wspierać rozwój i emocje dzieci. Przypominający trochę gry RPG, prowadzi dzieci (wspólnie z rodzicami) przez przygody i trudniejsze tematy, takie jak rywalizacja czy strach, a także pozwala na doznania związane z tradycyjną korespondencją.

Pierwsze pytanie, które otrzymałam, kiedy opowiadałam znajomym o Państwa pomyśle to „ale przecież sama mogę napisać taki list…” – a po chwili zastanowienia pojawiała się refleksja… „ale przecież tego nie robię…, więc zajrzę”. Proszę powiedzieć, skąd wziął się pomysł na stworzenie Jagodowego Stempla.

jagodowy stempel - listy 05

Jagodowy Stempel stworzyliśmy z potrzeby dbania o zrównoważony rozwój dzieci. Zauważyliśmy, że w dzisiejszych czasach brakuje balansu pomiędzy czasem spędzonym z cyfrowymi technologiami, a czasem spędzonym z rodziną, przyjaciółmi bądź samym sobą. Jagodowy Stempel jest narzędziem, które wspiera relacje rodzinne i uczy jak dbać o siebie, o swoje relacje z rodziną, ze światem i z samym sobą. Zaadoptowaliśmy tradycyjną sztukę pisania listów do czasów dzisiejszych i powstała innowacyjna zabawa, która jest bardzo atrakcyjna nawet dla dzieci przyzwyczajonych do ekranów i ciągłej stymulacji. Bardzo zachęcamy rodziny do pisania listów i ta zabawa może być pięknym początkiem, który będą kontynuować już sami. W ofercie mamy też rysunkową papeterię i kolekcję bajkowych znaczków.

Listy pisane przez Was, szczególnie te subskrypcyjne, przypominają mi bardzo gry RPG, gdzie wchodzimy w interakcję z wymyślonymi postaciami i wspólnie przeżywamy przygody. Bardzo zżywamy się z bohaterami i zawiązujemy szczególną relację. Podczas korespondencyjnej przygody z Tinką lub Florkiem również musi dochodzić do zawiązania swego rodzaju więzi. Czy może Pani opowiedzieć o tym kilka słów?

jagodowy stempel - listy 03

Zupełnie nie jestem zdziwiona. Jesteśmy fanami RPG, ale widzimy też jak trudno w dzisiejszym szybkim świecie rodzicom jest wdrożyć tego typu zajęcie. Pochłania to mnóstwo czasu i energii, którego zwyczajnie nie mamy na co dzień. Przygoda Listowa pisana przez Jagodowy Stempel to taki właśnie korespondencyjny RPG – szczególnie jeśli opiekun zabawy się zaangażuje i będzie pisał swoje fragmenty listu, które będą zamieszczone w postscriptum listu.

Tinka i Florek to miniaturowe rodzeństwo przeskakiwaczy z Jagodowego Lasu, którzy szukają wśród dzieci listowych przyjaciół. Tworzymy cały leśny świat, który opisujemy w cyklicznie wydawanych opowiadaniach dostępnych zupełnie za FREE na naszej stronie internetowej. Dzieci doskonale wchodzą w rolę, robią to codziennie w zabawie. Oczywiście, nawiązują relację z bajkowym bohaterem, który pisze do nich imienne, prawdziwe listy z niespodziankami. Dzięki temu opiekun zabawy listowej może skuteczniej wpłynąć na zachowania dziecka, przekazać mu ważne wartości, docenić albo oswoić z trudniejszym tematem. Robi to, pisząc tekst w imieniu nadawcy listu, który jest zamieszczany w postscriptum listu do dziecka. Tutaj może dostać wsparcie naszego trenera rodzicielskiego, który pomaga ubrać w jak najtrafniejsze słowa dany problem wychowawczy.

Listy, które dzieci dostają od Tinki i Florka poza samym listem zawierają sporo dodatkowych materiałów. Czy może Pani podać kilka przykładów, takich dodatków.

jagodowy stempel - listy 04

Co miesięczna Jagodowa Paczka mieści w kolorowej kopercie 3 kartkowy, ręcznie zdobiony list, papeterię, kopertę zwrotną i kolekcję bajkowych znaczków, a także dodatkowe zadanie i upominek od bajkowego bohatera. Zadania edukacyjne są bardzo różnorodne. Czasem bywają to gry do własnoręcznego przygotowania, prace plastyczne typu wyklejanki, składanie domków itp., a czasem jest to pomoc terapeutyczna, która ćwiczy kompetencje radzenia sobie z trudniejszymi emocjami. Jeśli chodzi o upominki od bohatera, są to osobiste drobnostki mieszczące się w kopercie związane z przygodą postaci, którą opisuje w liście. Nie są to plastikowe zabawki, a raczej rzeczy w postaci kolorowego kamienia, drewnianego grzybka, miniaturowej sztalugi albo gumki do ścierania w kształcie lodów na patyku 😊 Najważniejsze, że zadanie edukacyjne jest podane w formie zadania od kolegi listowego niepolecenia od dorosłego, a upominek jest też osobistym przedmiotem bajkowego bohatera. To wzmacnia relację, angażuje dziecko i ułatwia opiekunowi używanie Przygody Listowej jako narzędzia wsparcia w razie potrzeby. Dziecko chętniej napisze o swoich troskach listowemu przyjacielowi, niż opowie w rozmowie w cztery oczy. Umiejętność napisania o swoich uczuciach jest bezcenna i bardzo regulująca emocjonalnie. Dzieci uczą się najlepiej poprzez naśladowanie. W Przygodzie Listowej, proponowanej przez nas w Jagodowy Stempel, bajkowa postać pokazuje dziecku jak to robić. Bohater sam opisuje swoje radości, troski, duże i małe problemy dziecięcego świata.

W propozycjach listów, które można zamówić u Państwa pojawiają się bardzo trudne tematy: przegrywanie, rywalizacja, strach, złość. Tematy, na które ciężko rozmawia się z dziećmi. Czy może Pani przybliżyć, jak wygląda proces komunikacji rodzica z Wami i sam akt pisania listu w tych niełatwych obszarach?

jagodowy stempel - listy 01

Przygoda Listowa polega na zamówieniu subskrypcji listów, które przychodzą raz na miesiąc. Historia jest tworzona na bieżąco, bajkowe postaci piszą o swoich przygodach, ale także od czasu do czasu piszą o zwykłych sprawach dziecięcego świata. O problemach w leśnej szkole, o trudnościach społecznych, o wygranych i o niepowodzeniach. Jednak w subskrypcji temat jest niespodzianką. Dla tych, którzy chcieliby, aby Tinka albo Florek napisali o konkretnej trudności mamy właśnie dodatkowe listy tematyczne. Dokupuje się je pojedynczo, składają się dokładnie z tych samych elementów co list subskrypcyjny. Mają na celu ułatwić rozmowę na trudne tematy, dodatkowo rodzic zawsze ma możliwość głębszej personalizacji i opisania konkretnego, swojego problemu w liście. Tutaj często służy pomocą właśnie nasz trener rodzicielski. Można się z nim skontaktować mailowo, opisać swoją sytuację, a on pomoże napisać odpowiednie postscriptum, które za pomocą bajkowego agenta trafi do dziecka.

To teraz może trochę milej… na stronie Jagodowy Stempel widziałam kilka propozycji mikołajowych, urodzinowych i tematycznie związanych z radosnymi chwilami w życiu dziecka. Jak one są odbierane przez dzieci, czy dostaje Pani zwrotne informacje od dzieci?

jagodowy stempel - listy 06

Tak w ofercie Jagodowy Stempel znajdują się też listy na konkretne okazje. Takie listy zamawiają subskrybenci, ale także zupełnie nowi odbiorcy. Wzmacniają relację z bohaterem, tworzą wyjątkową magiczną więź, jeszcze bardziej przenikają do świata dziecka. Dla nowych czytelników zaś jest to niesamowita niespodzianka i murowany efekt wow. Zazwyczaj pierwszy raz w życiu dostają zaadresowany do siebie list wprost do swojej skrzynki na listy! To niepowtarzalne emocje, wrażenia i doznania. Upominek niosący niematerialne wartości.

W Jagodowy Stempel mają też Państwo przygotowaną ofertę dla pedagogów. Na rozpoczęcia i zakończenia roku, zarówno indywidualne jak i grupowe. Na forach pedagogicznych widziałam, że wszelkie pomoce związane z tymi okazjami cieszą się dużą popularnością. Czy u Was dzieje się podobnie?

jagodowy stempel - listy 07 (1)

Tak rozwijamy także ofertę dla szkół i przedszkoli. Znajdują się w niej zarówno listy od Tinki i Florka jak i listy, których nadawcą może być nauczyciel. Takie listy np. na zakończenie roku są pamiątką na lata i zostawiają bardzo pozytywne wspomnienia. To coś absolutnie wyjątkowego i bardziej osobistego niż książka w podziękowaniu za bycie częścią klasy.

7. Chciałabym na koniec zapytać jeszcze o jedną rzecz, o reakcje rodziców dzieci, które otrzymują listy. Szczególnie te dotyczące miłości i Słów Mocy. Czy miała Pani okazję otrzymywać zwrotną informację od rodziców?

jagodowy stempel - listy 02

Faktycznie jeszcze nie mówiliśmy o tych specjalnych listach, które cieszą się ogromną popularnością. Są to listy, których nadawcą może być rodzic bądź bliska dziecku osoba. Tekst listu jest pisany językiem miłości i może być inspiracją do używania go na co dzień. Często nie potrafimy wyrazić słowami tego co czujemy, czasem nie ma na to czasu albo odpowiedniej chwili. W takim liście zawarte są uniwersalne słowa mocy, które każde dziecko chciałoby usłyszeć. Dodatkowo taki list można oczywiście wzbogacić o swój własny tekst. Te listy są wysyłane otwarte, aby nadawca mógł je wcześniej przeczytać. To jest etap, na którym wielu rodziców pisze do nas, że są ogromnie wzruszeni i że zawarte jest tam dokładnie to, co czują. To jest piękne! Słowa naprawdę mają moc, a rodzic, który przeczyta taki list, będzie je dziecku także powtarzał na co dzień.

Dziękuję za opowiedzenie o Jagodowym Stemplu! Jako mama cieszę się, że istnieją takie projekty, które pomagają dzieciom i rodzicom w budowaniu więzi i radzeniu sobie z emocjami. Brawo za tę inicjatywę i mam nadzieję, że Jagodowy Stempel będzie się dalej rozwijał i zbierał coraz więcej zadowolonych uczestników.

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od wPokoiku.pl
Tematyczne pokoje dla dzieci – jak urządzić dziecięce królestwo marzeń
Tematyczne pokoje dla dzieci - spełnij marzenia swojego dziecka. Dowiedz się, jakie...
Czytaj więcej
0 replies on “Jagodowy stempel – listy pełne emocji i przygody”