4 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć

4-tydzień-ciąży

W 4 tygodniu ciąży przyszłe mamy zaczynają zauważać pierwsze zmiany w swoim organizmie. W tym artykule opiszemy, co dzieje się z Twoim ciałem oraz rozwijającym się zarodkiem w tym kluczowym momencie. Dowiesz się, jakie badania warto wykonać oraz jak zadbać o siebie i swoje dziecko w tym ważnym czasie.

Z tego artykułu dowiesz się:

4 tydzień ciąży – ostatni tydzień pierwszego miesiąca ciąży
Zmiany w Twoim ciele
Plamienie implantacyjne – czy to normalne?
Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży
Jakie badania wykonać w 4 tygodniu ciąży?
Gdzie znaleźć akcesoria związane z wyprawką?

4 tydzień ciąży – ostatni tydzień pierwszego miesiąca ciąży

4 tydzień ciąży - kobieta z laptopem

Czwarty tydzień ciąży to ostatni tydzień pierwszego miesiąca ciąży. Właśnie w tym czasie zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, a jego podział i wzrost nieustannie postępują. Jeżeli do tej pory nie podejrzewałaś ciąży, to w czwartym tygodniu prawdopodobnie już się tego domyślasz. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że od momentu zapłodnienia minęły już cztery tygodnie, a badanie USG może już wykazać widoczny pęcherzyk ciążowy.

Zmiany w Twoim ciele

W połowie 4 tygodnia ciąży badanie USG powinno pokazać tak zwany pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek. Jego wielkość pozwala na określenie wieku ciąży, a na tym etapie jest on wielkości ziarenka maku. Jeżeli jednak badanie USG nie wykazało obecności pęcherzyka ciążowego, nie oznacza to, że masz mniejsze szanse na zostanie mamą – w niektórych przypadkach pęcherzyk pojawia się dopiero w 6. tygodniu ciąży.

tydzień ciąży
tydzień ciąży
wielorybki - wyprawka
wielorybki - wyprawka
previous arrow
next arrow
Shadow

Warto zwrócić uwagę na inne zmiany zachodzące w Twoim ciele, takie jak tkliwość piersi, zmęczenie czy uczucie rozdrażnienia. Warto sprawdzić także, jak Twoje ciało zmienia się każdego dnia, abyś była świadoma każdego etapu ciąży.

Plamienie implantacyjne – czy to normalne?

4 tydzień ciąży - z koleżanką

W czwartym tygodniu ciąży można doświadczyć delikatnego plamienia, które może powtórzyć się w ciągu następnych dwóch miesiączek. Jest to całkowicie normalne zjawisko, występujące u około 20-30% kobiet. Plamienie implantacyjne różni się od miesiączki tym, że nie jest tak żywo czerwone, ani obfite. Może towarzyszyć mu także łagodny ból podbrzusza, podobny do tych odczuwanych podczas menstruacji, zwłaszcza jeżeli to Twoja pierwsza ciąża. Warto pamiętać, że plamienie implantacyjne jest zupełnie normalnym objawem i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży

W 4. tygodniu ciąży zarodek rozwija się bardzo szybko – powstają trzy warstwy zarodkowe, które w późniejszym czasie przekształcą się w poszczególne narządy i układy wewnętrzne. Mamy tutaj do czynienia z ektodermą (z której powstanie układ nerwowy, narządy zmysłów oraz nabłonki), mezodermą (z której powstanie układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu) oraz endodermą (z której powstanie układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz niektóre gruczoły). Warto śledzić rozwój swojego dziecka na każdym etapie ciąży, abyś była świadoma jego postępów.

Jakie badania wykonać w 4 tygodniu ciąży?

Warto wykonać zestaw badań, które pozwolą ocenić stan Twojego zdrowia oraz rozwój dziecka. Czwarty tydzień ciąży może być jeszcze zbyt wczesnym okresem na wykonanie niektórych badań, dlatego warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który zleci Ci odpowiednie badania. Najważniejsze badania, które warto wykonać w 4 tygodniu ciąży, to badania krwi, których wyniki pozwolą ocenić stężenie hormonu beta-HCG, badanie USG oraz inne badania, takie jak morfologia krwi czy badanie ogólne moczu. Zachęcamy też do przeczytania artykułu Sukienki ciążowe – jak dobrać odpowiednią – możesz już przecież zacząć myśleć o tych kreacjach 😉

Gdzie znaleźć akcesoria związane z wyprawką?

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą sklepu www.wielorybki.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów dla przyszłych mam oraz najmłodszych dzieci. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. wygodne ubrania ciążowe, kocyki dla noworodków czy różnego rodzaju akcesoria do pielęgnacji dziecka.

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od wPokoiku.pl
MamaBamBam
MamaBamBam — sklep internetowy stworzony przez mamę dla innych rodziców, którym zależy...
Czytaj więcej
0 replies on “4 tydzień ciąży – co musisz wiedzieć”