Drewniane zabawki – edukacja z łapką do segregacji

drewniane zabawki
Tym razem przed nami testowanie układanki, która wspiera rozwój dzieci. Jak Antosia poradzi sobie z zestawem do segregacji?

Z dziećmi bywa tak, że najlepiej nauczymy je czegoś podczas zabawy. Dlatego co jakiś czas staram się wybierać takie rodzaje zabaw, które jednocześnie wpływają na dziecięcy rozwój. Tym razem wybrałam drewniane zabawki dla kilkulatków, które rozwijają ich umiejętności związane między innymi z motoryką małą i koncentracją. Sprawdźmy, jak Antosia poradzi sobie z sortowaniem, przekładaniem i segregacją małych elementów zestawu od Bumke

Wybieramy drewniane zabawki dla 4-latków

Postanowiłam sprawdzić, jak dzieci radzą sobie z podkładką ŁAPKĄ PRO. Takie zestawy to odpowiednie zabawki dla dzieci, które skończyły 3 latka. Dlatego paczka z łapka od razu trafiła do czteroletniej Antosi, do które należał również zaszczyt otwierania przesyłki. Takie wyciąganie kolejnych paczuszek z kolorowymi elementami okazało się świetnym zajęciem.

Łapka PRO do segregacji

Taki duży zestaw pełen elementów do segregowania, przeliczania i układania, znajdziesz…

 

Na początek Tosia wyciąga drewnianą podkładkę w kształcie odcisku stopy – tak dużej stopy, że należy chyba do niedźwiedzia 🙂 Dziewczynka od razu stawia na podkładce swoją nóżkę i porównuje ich wielkości. To już pierwszy test jej koordynacji ruchowej.

Następnie do rąk Tosi trafiają woreczki z kolorowymi elementami. Ich rozpakowanie także należy do jej zadań. Najpierw wyciąga po 10 drewnianych wkładek z liczbami i 10 wkładek z kropkami, później z woreczków wysypuje kolorowe koraliki. Gdy już wszystkie elementy zostały wypakowane, może zacząć się prawdziwa zabawa 🙂

Jak sprawdza się u nas te zabawki edukacyjne z drewna?

Tosia zaczyna zabawę od ułożenia największych, drewnianych elementów. Wybiera owalne wkładki z liczbami, które chce ułożyć w kolejności od 1 do 4. Układać prawidłową kolejność pomaga jej trochę mama, ale dziewczynka bardzo szybko sama zapamiętuje jak wyglądają poszczególne cyferki.

W zestawie znajdują się także szczypce, którymi dziecko może “łowić” małe elementy. Tosia stwierdza, że ten przyrząd będzie dobry do podzielenia koralików według kolorów. To świetna opcja do nauki rozróżniania barw i ich nazw. Podobnie działa układanie wkładek z kształtami, dzięki którym dziecko może rozwijać kolejne umiejętności.

MEMKI – Gra Memory

Tradycyjną grę, która ćwiczy pamięć i koncentrację dzieci, kupisz…

 

Czego jeszcze uczą drewniane zabawki edukacyjne?

Eksperci zauważają, że takie zabawki Montessori mają wpływ na bardzo wiele istotnych kwestii w rozwoju dzieci – ćwiczą między innymi motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową czy koncentrację. Tosia z pewnością nauczyła się jeszcze dzięki tej zabawie cierpliwości. Dziewczynka tak długo zajmowała się układaniem, że aż jej mama była zaskoczona, że nie mogło jej się to znudzić. Gdy po długich zabawach elementy zestawu nie będą już tak ciekawe, spokojnie można zamienić je na zebrane na spacerze kamyczki, kasztany lub ulubione klocki.

Podsumowanie

Tego rodzaju zabawki mogę z czystym sumieniem polecać wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by ich dzieci mogły rozwijać się jak najlepiej. Obserwując Tosię, która w skupieniu starała się składać małe koraliki według ich barw, zapamiętywać liczby w kolejności czy nazwy figur geometrycznych – widzę, jak wiele umiejętności na raz może zdobywać i ćwiczyć.

To także ciekawy sposób na to, by spędzić czas wspólnie z dzieckiem. Podczas takiej edukacji maluchy czasami potrzebują naszej pomocy, możemy podpowiadać im nazwy kolorów, kolejność liczb – a one nawet nie wiadomo kiedy już je pamiętają 🙂 Tak samo było z Tosią, którą przekładanie, segregowanie i liczenie zaabsorbowało tak mocno, że nawet nie wiadomo kiedy, zdobywała kolejne umiejętności.

Jeśli szukasz produktu, który wspiera rozwój jeszcze młodszych dzieci i zastanawiasz się, jakie zabawki dla półrocznego dziecka wybrać – koniecznie zobacz nasz artykuł na ten temat: Mata kontrastowa, czyli rozwój od początku.


Produkty dla dzieci to nasza pasja i radość – codziennie rozmawiamy o nich i jako rodzice dzielimy się informacjami. Jeżeli jesteś rodzicem i chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo podzielić wiedzą i opiniami, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Rozmowa to fajna sprawa ツ    
Wpokoiku.pl – grupa – rozmawiamy o produktach dla dzieci

Czekamy na ciebie ツ  

Tagi do wpisu
napisany przez
Więcej od Agnieszka Pastuszka
Z piłką zabawy dla dobrej postawy – test piłki do ćwiczeń
Piłki gimnastyczne to sprzęt polecany dla dzieci i dorosłych do ćwiczeń na...
Czytaj więcej
Join the Conversation

1 Comment

Zostaw komentarz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.