Jeszcze przed porodem dowiedz się, czy w szpitalu gdzie będziesz rodzić, jest doradca laktacyjny. Pierwsze dni karmienia piersią mogą być bardzo trudne i wymagające. Pomoc doświadczonej osoby jest wtedy na wagę złota. Ważne, żebyś zaopatrzyła się na ten czas także w niezbędne gadżety, które okażą się pomocne zarówno w szpitalu, jak i później podczas karmienia w domowym zaciszu. Zobacz bez jakich akcesoriów do karmienia nie może obyć się wyprawka dla noworodka i mamy.
Jeśli chcesz dostać cały eBook „Wyprawka dla noworodka i Mamy. Część I – Mama” to odbierzesz go za darmo TUTAJ.
Jakie akcesoria pomogą opanować sztukę karmienia?
We wcześniejszych rozdziałach wspominałam Ci, jakie ubrania wybrać, aby ułatwić sobie karmienie. Wspomniałam także o małych gadżetach i kosmetykach, które pomogą na obolałe piersi. Tym razem postanowiłam zająć się dwoma większymi akcesoriami – przejrzałam dostępne na rynku poduszki do karmienia i laktatory.
Słuchając opinii wielu Mam, które poród mają już za sobą, dowiedziałam się, że to produkty, które bardzo odciążają podczas karmienia. Możesz korzystać z nich już w trakcie pobytu w szpitalu, a po powrocie do domu okazują się niezastąpione.
Poduszka do karmienia
Jest wiele rodzajów poduszek do karmienia. Mają one różne kształty i rodzaje wyprofilowania – każdej z nich podstawową funkcją jest odciążenie pleców i rąk mamy karmiącej. Niektóre rodzaje możecie kupić na początku ciąży, bo bardzo dobrze sprawdzają się jako podparcie do pleców. Do tego celu szczególnie polecam te w kształcie litery C.
Jako podpórkę pod łokieć możesz wybrać poduszkę okrągła lub w innych, bardziej fantazyjnych kształtach. Natomiast, aby mieć pewność, że dziecko nie będzie „odjeżdżało” podczas karmienia możesz wybrać poduszkę wyprofilowaną na płasko.
Cebuszka w kształcie rogala będzie Twoją podporą w trakcie ciąży, a później świetnie sprawdzi się podczas karmienia.
Płaska poduszka z wygodnym zapięciem, z której dziecko nie zsuwa się i nie odjeżdża mamie.
Poduszka fasolka wypełniona silikonowymi kulkami pomaga prawidłowo przystawić dziecko do piersi.
Karmiuszka, która sprawdzi się jako podpora łokcia w karmieniu w tradycyjnej pozycji i na leżąco.
Wypełniona silikonem Kura Babci Dany zda egzamin jako poduszka do karmienia, do przytulania czy spania.
Laktator
Niektóre ze szpitali maja możliwość wypożyczenia laktatora. Lepiej jednak zaopatrzyć się w niego jeszcze przed porodem i zabrać ze sobą do szpitala. Wybierać możesz pomiędzy laktatorem ręcznym a elektrycznym. Ręczny laktator mogą wybrać mamy, które będą korzystać z niego od czasu do czasu, bo wymaga on użycia siły mamy. To też opcja dla osób, którym zależy, aby nie wydawać zbyt dużo pieniędzy.
Elektryczne laktatory są droższe, ale mają za to więcej funkcji i udogodnień. Można dopasowywać siłę odciągania tak, by było ono komfortowe dla kobiety. Wystarczy, że mama ustawi odpowiednio funkcję, a urządzenia działa samo, nie wymaga używania jakiejkolwiek siły. Dużo szybciej też będzie można odciągnąć nim odpowiednią ilość pokarmu.
Podwójny laktator elektryczny naśladujący rytm ssania laktatora szpitalnego.
Model elektryczny naśladujący ssanie i nacisk dziecka podczas pobierania pokarmu.
Mały i poręczny laktator z dwufazowym rytmem odciągania pokarmu.
Bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze laktator ręczny.
Elektryczny rodzaj laktatora posiadający aż 9 trybów odciągania mleka.